Tanácsadó

Hogyan válasszunk úszószemüveget és búvármaszkot?

Az úszószemüvegek és maszkok különféle modelljei első pillantásra nagyon hasonlónak tűnnek. A látszat azonban csalóka. Még az apró különbségek is jelentős hatással vannak a funkcionalitásra és a felhasználói kényelemre. A megfelelő úszószemüveg kiválasztásához először tisztázni kell néhány dolgot.

  • Hogyan akarod használni az úszószemüveget? Milyen körülmények között fogod hordani az arcodon – a szabadban vagy fedett medencében?
  • Milyen gyakran használod a szemüveget?
  • A hobbi úszókhoz tartozol, vagy rendszeresen részt veszel versenyeken?

Áttekintés

  • Típus – A legtöbb hobbisportolónak megfelelő a klasszikus úszószemüveg. Az úgynevezett ’kagylós’ szemüvegek arcpárna nélkül készülnek. Ezek különösen a sportúszók körében váltak népszerűvé. Az úszómaszkok nagyobb kényelmet és szélesebb látómezőt biztosítanak. A búvárszemüveget a víz alatti világ felfedezésére tervezték. Az úszószemüvegektől eltérően ezek ún. orrzsebbel rendelkeznek. Gyakran találkozhatunk velük szettben, búvárpipával együtt. A teljes arcú maszkok snorkel-ezésre is alkalmasak.
  • Nemek szerint – Az uniszex búvárszemüvegek leginkább férfiaknak, ill. nagyobb arcú nők számára alkalmasak. A kisebb alkatú nőknek inkább a kisebb méretű, női szemüvegek alkalmasak. Ezekhez általában osztott pánt tartozik, ami jobban megbirkózik a lófarokkal. A legfiatalabb sportolók számára a gyermek úszószemüvegeket életkor szerint kategorizálják.
  • Üveg színe – Gyengén megvilágított beltéri medencékhez válasszunk tiszta vagy világos színűt. Több fényt engednek be, és nem torzítják a színeket. Kültéri környezetben értékelni fogjuk a sötétebb szemlencséket, amelyek csökkentik a fény erősségét. A kültéri úszáshoz érdemes megfontolni az UV-védelemmel ellátott úszószemüveg beszerzését is.
  • Arcpárna – A sport szemüvegek nagyon vékony tömítéssel rendelkeznek, hogy kevesebb ellenállást jelentsenek a vízben. A hobbi úszószemüvegekhez vastagabb réteget használnak, ami kényelmesebb a viselője számára. A szilikon arcpárnák a legelterjedtebbek. Kényelmesebbek és tartósabbak. Az olcsóbb szemüvegeknél gyengébb minőségű neoprén arcpárnával találkozhatunk. 
  • Orrnyereg – A fix orrnyereg a legtartósabb, de semmilyen módon nem állítható. Az állítható és cserélhető orr-részek nagyobb rugalmasságot nyújtanak, amelyekkel lehetővé válik a lencsék közelebb vagy távolabb mozgatása archoz igazítása.
  • Pánt – Az egypántos kialakítás gyors és egyszerű használatot tesz lehetővé. Dupla pánttal pontosabban beállíthatjuk a szemüveg helyzetét. Az osztott szíj kompromisszumot jelent a fenti két lehetőség között.

Típus

Többféle úszószemüveg típus létezik. Ezek elsősorban a használat tekintetében különböznek. A tapasztalt úszók általában a biztosra mennek, és biztosan tudják, hogy milyen típusú úszószemüvegre van szükségük, míg a hobbi sportolók könnyen összezavarodhatnak.

 

Úszószemüveg

Úszáshoz tervezett szemüveg. Segít a víz alatti tájékozódásban, hozzájárul az úszó jobb technikájához és teljesítményéhez. Emellett védi a szemet a kipirosodástól vagy más irritációtól. Az úszószemüvegeknek általában két kis lencséje van, ezeket az orrnyereg köti össze. Ezt egy pánt tartja az arcon, amelyet a fejen keresztül kell áttennünk. Az úszó orrát ez a típusú úszószemüveg nem takarja.

 

A klasszikus úszószemüvegek mellett különböző speciális típusokkal is találkozhatunk. Ezek közé tartoznak például az úgynevezett ’kagylók’ vagy az úszómaszkok.

Svéd úszószemüvegek – ’kagylók’-nak is nevezik őket. A hagyományos modellekhez képest hiányzik belőlük az arcpárna tömítés, vagy teljesen minimális, így könnyebbek, és kisebb ellenállást jelentenek a vízben. Ezért elsősorban a sportúszók használják őket. Hobbi sportolóknak nem megfelelő, mert nem túl kényelmesek. A műanyag kagyló alakú lencsék közvetlenül az arcra illeszkednek, és vákuumnyomatokat okozhatnak.

Úszómaszkok – Olyan típus, amely megjelenésében hasonlít a búvármaszkokra. Ezek azonban még mindig úszószemüvegek, orrkialakítás nélkül. Általában vastagabb arcpárnával rendelkeznek. Széles látómezőt és nagy kényelmet kínál. A maszk nem alkalmas gyorsúszásra a víz nagy ellenállása miatt. Használhatják például gyerekek, amatőr úszók és olyanok, akik nem érzik jól magukat a hagyományos úszószemüvegben.

Dioptriás úszószemüveg – Azok az úszók is megőrizhetik a látásukat a víz alatt, akik a mindennapi életben dioptriás szemüveget viselnek. Nem a kontaktlencse az egyedüli megoldás. Egyes modellek dioptriás változatban is kaphatók. Általában fél dioptriás méretenként kaphatók, sőt, egyes úszószemüvegeknél a dioptriák számát külön-külön is beállíthatod.

Búvárszemüveg

Búvármaszkoknak is nevezik. Ez a típus nem úszásra, hanem a víz alatti világ felfedezésére szolgál. A hangsúly ezért elsősorban a jó látáson és a vízzáróságon van. Az úszószemüvegekhez képest a maszkok lényegesen nagyobbak, és beépített orrzuggal rendelkeznek. A maszk felépítése továbbra is egy lencse, egy szorítópánt és arcpárna. Utóbbi biztosítja a maszk tökéletes tapadását az archoz, és megakadályozza a víz bejutását.

A - A búvármaszkok között számos különböző termék megtalálható, köztük professzionális modellek a készülékkel való búvárkodáshoz, maszkok az egyre népszerűbb freediving-hoz (légzőkészülék nélküli búvárkodás) és búvárszemüvegek a nyaraláshoz való snorkelinghez. A hobbi búvárszemüvegek gyakran szettben, snorkellel együtt kerülnek forgalomba.

 

B - A búvármaszkok egy speciális típusa a teljes arcmaszk, amelyet snorkelingre vagy felszíni úszásra terveztek. Nagyobb mélységbe (kb. 2 méternél mélyebbre) való merüléshez nem használható, mivel a nyomás kiegyenlítése nem lehetséges. A teljes arcmaszkok beépített snorkellel készülnek, és ezekben az orron és a szájon keresztül normálisan lehet lélegezni. Különösen népszerűek a gyermekek és azok körében, akik nem szívesen lélegeznek snorkelen keresztül.

Nemek szerint

Az úszószemüvegek között uniszex (férfi), női és gyermek úszószemüvegek szerepelnek. A legtöbb felnőtt modell unisex kivitelben készül. Férfiak és nők egyaránt használhatják. Ezek a szemüvegek leginkább a nagyobb arcú úszók számára megfelelőek.

Azok a nők, akinek nem kényelmes az uniszex szemüveg, kipróbálhatják a speciális női modelleket. Ezeknek kisebb a szemlencse és az orrnyereg mérete. A női úszószemüvegek tipikus jellemzője az osztott pánt, amely jobban tartja a lófarkat. A design megfelel a szokásos női preferenciáknak is.

 

A legkisebb úszóknak gyermek úszószemüvegre van szükségük. A játékos dizájn és a vidám színek mellett általában nagyobb hangsúlyt fektetnek a tartósságra. A gyártók általában két mérettel dolgoznak. A legkisebbet a körülbelül 2 és 6 év közötti gyermekek számára tervezték. A másodikban a nagyobb gyerekeknek szánt szemüvegek találhatók körülbelül 14 éves korig.

A lencsék színe

Az egyik első dolog, ami valószínűleg szemet szúr az úszószemüvegeknél, az a lencsék színe. A különböző árnyalatok messze nem csak a design függvényei, hanem azt is meghatározzák, hogy a szemüveg milyen körülmények között használható.

Az alapot a színtelen vagy világos színű lencsék jelentik, amelyek nem torzítják a környező színeket. Ezek engedik be a legtöbb fényt, így ideális választás a beltéri medencékhez, ahol a világítás gyenge. A narancssárga vagy sárga szemüvegek beltéren is használhatók. Ezek elnyomják a kék színt, és jelentősen élénkítik a látványt.

 

Ha kültéren úszunk, jobb a sötétebb szemüveg – például a füst- vagy tükrös szemüveg, amely csökkenti a fény intenzitását. Egy tökéletesen megvilágított beltéri medencében is választhatunk hasonló modelleket. A polarizált szemüvegek erős fényben is jó látási viszonyokat biztosítanak, és kevésbé vakítanak. Nyílt vízben a rózsaszín és a lila lencsék is előnyösek, mivel a kék háttérrel szemben nagyobb kontrasztot adnak. Kültéri úszáshoz érdemes megfontolni az UV-védelemmel ellátott szemüveg vásárlását is.

Hogyan válasszunk egy univerzális lencseszínt?

Gyengén megvilágított beltéri medencében és a szabadban, erős napsütésben is szeretnéd használni az úszószemüveget? Olyan univerzális úszószemüveg, amely mindkét helyzetben kiváló láthatóságot biztosítana, sajnos nem létezik. A probléma megoldásának legjobb módja, ha két különböző modellt veszünk. Ellenkező esetben el kell fogadni, hogy bizonyos körülmények között a láthatóság roszabb lesz.

Az arcpárna zárása

Az úszószemüvegek tömítése megakadályozza a víz behatolását, és jelentősen befolyásolja a felhasználói komfortot. A versenyzőknek szánt modellek esetében a tömítés nagyon vékony vagy teljesen hiányzik. Ez biztosítja a szemüveg egyszerű szerkezetét ezáltal a kisebb ellenállást a vízben A megtakarított másodpercek ugyanakkor a kényelem rovására mennek.

 

A hobbiúszóknak szánt úszószemüvegek ezért puhább és kényelmesebb tömítéssel készülnek. A triatlon versenyzőknek szánt úszószemüvegeknél is nagyobb arcpárnázást alkalmaznak a tartósság érdekében, mivel ott fennáll a többi versenyzővel való ütközés veszélye.

Az arcpárnázás anyaga is fontos szerepet játszik. A neoprén arcpárnázás puha, kényelmes, de rövidebb élettartamú és kevésbé zár. A szilikon párnázás, amely a legelterjedtebb, jobb tulajdonságokkal és tartóssággal rendelkezik, miközben nagyfokú kényelmet biztosít.

Orrnyereg

A két lencsét összekötő részt orrnyeregnek vagy orr-résznek nevezzük. Az orrnyereg alakja modellenként eltérő. Milyen alapvető megoldásokkal találkozhatunk?

  • Fix orrnyereg – Ez nagyon tartós, de semmilyen módon nem állítható vagy cserélhető.
  • Állítható orrnyereg – Az orrnyereg stabilan a szemüveghez van rögzítve, de a megjelölt barázdákon keresztül szükség szerint rövidíthető vagy hosszabbítható (amivel a lencséket közelebb vagy távolabb hozhatjuk egymástól).
  • Cserélhető orrnyereg – Egy másik orrnyeregre cserélhető. A szemüveggel együtt a csomagban rögtön több méretet is találhatunk. Ideális választás olyan úszók számára, akiknek távol ülő, vagy éppen ellenkezőleg, közel ülő szemei vannak. Az orrnyergek alapkivitelben kis fogakkal vannak ellátva a szemüveglencsékhez való rögzítéshez.

Pánt

Az úszószemüveget a pánt tartja az arcon.  Három alapvető változatban készül.

  • A - Egyszerű pánt – A pánt egy darabból áll. A szemüveg használata nagyon gyors és egyszerű, így ezt elsősorban gyermekmodellekhez használják
  • BDupla pánt – A pánt közvetlenül a szemnél ágazik szét, és két pánt fut tovább. A szemüveg pozíciója így pontosabban igazítható, és a pánt is jobban ül a fejen.
  • CHasított pánt – A két korábbi változat kombinációja. Az egyetlen pánt hátul kettéágazik. Az eredmény kompromisszum a könnyű felhelyezés és a pánt pontos beállítása között.

Búvármaszkok kiválasztása

Inkább búvármaszkot kerestél, mint úszószemüveget? Itt is figyelembe kell venni néhány alapvető paramétert, hogy a víz alatti világ felfedezése a kívánságok szerint alakuljon. Milyen szempontokat kell figyelembe venni?

  • Lencse - Az egylencsés (keret nélküli) búvármaszk nagyobb látómezőt biztosít. A kétlencsés maszkoknál a lencséket a keret választja el. Az osztott lencse általában kisebb belső térfogattal jár együtt. Ez könnyebbé teszi a maszkban a nyomás kiegyenlítését. A hobbi snorkelingban a lencse típusa nagyrészt személyes preferencia kérdése.

  • Arcpárna - A maszknak az a része, amely az arcra illeszkedik, és megakadályozza a víz behatolását. Alapesetben szilikonból készül, de a gyengébb minőségű szemüvegeknél néha hőre lágyuló műanyagot is láthatunk A hobbi modelleknél többnyire átlátszó szilikont használnak. Ez több fényt enged a maszkba, és nem korlátozza annyira a perifériás látást. A behatoló fény azonban visszaverődhet az lencséről, és átmenetileg ronthatja a látást. A haladó búvárok ezért a fekete szilikont részesítik előnyben.

  • A szilikon keménysége - Olyan paraméter, amelyet csak akkor érzünk, ha személyesen teszteljük. A puhább szilikon alkalmasabb az atipikus arcformájú emberek számára. Összességében azonban hajlamosabb arra, hogy "kinyíljon". A keményebb szilikon jobban zár. Bizonyos esetekben (például szakállas arcon) ez alapvetően kötelező.

  • A maszk térfogata - Egy kis térfogatú búvármaszkban kevesebb levegő van a lencse és az arc között, ezért a felhasználónak könnyebb kiegyenlíteni a nyomást. A kis térfogat azonban kisebb üveget és rosszabb látóteret is jelent. Ezért tisztában kell lennünk azzal, hogy mi a fontosabb számunkra. Az alacsony térfogatú maszkokat jellemzően a freediverek keresik. A nyaralás során azonban, amikor snorkelezel, valószínűleg jobban érdekel a jó kilátás.

  • Pánt - Az állítható szilikonpánt a legtöbb hobbi célra szánt modellnél alapfelszereltség. Ez jól ellátja a funkcióját, és könnyen cserélhető is. Alternatívája a neoprén pánt, amely általában kényelmesebb a hosszabb hajúak számára. A szilikonszíjra rögzített neoprén tok szintén jó szolgálatot tesz.

Hogyan kell megfelelően felpróbálni az úszószemüveget és a búvármaszkot

Javasoljuk, hogy személyesen próbáld fel az úszószemüveget és a búvármaszkot. A különböző modellek alakja és mérete eltérő, akárcsak minden ember arca. Ha a maszk nem illeszkedik tökéletesen, meg kell küzdened a behatoló vízzel, és nem fogod élvezni az úszást vagy a búvárkodást.

 

Úszószemüveg

Amikor felpróbáljuk az úszószemüveget, a pántot ne húzzuk először a fejünkre. Csak nyomjuk a lencsét a szemünkre. Pár másodpercig ottmaradt a szemüveg? Akkor nagy valószínűséggel eltaláltuk azt a típust, amely megfelel. Ezután próbáljuk fel a szemüveget a pánttal együtt. Ha nem szorít sehol és általában kényelmes, akkor a boltból egyenesen mehetsz a medencébe. Ha a szemüveg azonnal leesik az arcodról, keress egy jobban illeszkedő modellt.

 

Búvármaszk

A búvármaszk esetében a folyamat nagyon hasonló. Először is, tegyük fel a maszkot a pánt nélkül. Finoman szívjunk be levegőt az orrunkon keresztül, és tartsuk vissza a lélegzetünket néhány másodpercig. A maszknak az arcon kell maradnia. Ellenkező esetben folytassuk a keresést. Az a maszk, ami a pánttal együtt jól illeszkedik és nem szorít sehol, az lesz a megfelelő. Bizonyosodjunk meg arról, hogy a maszk lehetővé teszi, hogy az orrunkat az ujjaink közé tudjuk fogni azért, hogy kiegyenlíthessük a nyomást.

A teljes arcmaszkot is pántok nélkül próbáljuk ki először. Az arcpárnának szorosan kell illeszkednie az arc teljes kerületén, ugyanakkor nem érheti el a szem szélét. Nem szabad, hogy űr maradjon az arcpárna alsó része és az áll között.