Hogyan válasszunk sílécet?
Új sífutó léc vásárlása előtt minden sífutó előtt ott a kérdés: Milyen lécre van szükségem? A helyes válasz számos fontos tényező kombinációjából áll: a sífutás technikája és célja, terep, a sífutó magassága és súlya.
A sífutás célját 3 kategóriába sorolhatjuk
Verseny futósí - ahogy a nevéből is láthatjuk, elsődlegesen versenyzők számára ideális. A sílécek általában keskenyebbek, keményebbek, jelentősen gyorsabb csúszófelülettel rendelkeznek, ami a szénalapú anyagok felhasználása miatt érzékenyebb a sérülésekre. A kényelmes sízéshez elengedhetetlen a gondosan előkészített pálya is.
Sport futósí - ez a kategória a haladó és a kihívást kedvelő sportolók számára optimális. Ezek a sílécek még mindig viszonylag gyorsak és kemények, ugyanakkor ellenállóbb csúszófelülettel rendelkeznek. Pontos sífutó technikák esetén érdemes ennek használata.
Turista futósí - ennek választása abban az esetben lesz megfelelő, ha rekreációs célra szeretnénk használni, vagy most próbáljuk a sífutást először. Összehasonlításképp ez a típus valamivel szélesebb, puhább és nem olyan gyors a csúszófelülete. Másfelől viszont stabilabb, és képes ellenállni a kavicsoknak jelentősebb károsodás nélkül. Remek választás erősebb elrugaszkodással és hosszú csúszással való megbirkózásra.
Technika szerint a következőket különböztetjük meg
Klasszikus stílus - Klasszikus sífutótechnikához és előkészített nyomvonalhoz javasolt síléc. Jellegzetes csőrével és éles csőrvégével emelkedik ki az erőteljes elrugaszkodás utáni gördülékeny haladás érdekében. Ez a síléc optimális terhelésével együtt pompás feltételeket teremt az elrugaszkodás megfelelő technikai kezeléséhez. A kezdők választhatnak olyan futósít is, aminek csúszófelülete ún. pikkelyekkel van ellátva. Az egyirányban érdesített felület megkönnyíti az elrugaszkodás és az emelkedés gyakorlatát, akár wax használata nélkül. A haladó sífutóknak ez nem biztos, hogy megfelelő, mivel a pikkelyek egyben lassítják is a sízést a lejtőn. Az optimális síléc 20 cm-rel hosszabb, mint a sífutó magassága. A hosszabb síléccel sokkal jobb csúszási élményt érhetünk el. Fontos tényezője a keménység is. Általánosan elmondható, hogy a keményebb síléc gyorsabb, viszont ügyesebb elrugaszkodás-kezelés technikát követel, mivel nehezebben hajlítható.
Skate stílus - Szabad stílusú sífutótechnikához optimális, ami korcsolyázó vagy skating néven ismert. Karakterisztikus jellegtelen csőre, erős éle és összességében kisebb hajlása. Az ajánlott hossz 5-10 cm-rel hosszabb a sífutó magasságánál. Bár a hosszabb lécek jobban mennek, de rosszabb a kezelhetőségük. Itt is fontos az optimális keménység. A túl kemény lécnek rosszabb az irányíthatósága csúszás közben, s ez által rosszabb a manőverezés is. A túl puha viszont fékezni fog a túlzott hajlás és az ezt követő, szükségtelenül nagy súrlódási felület miatt.
Kombi stílus - Amennyiben olyan hobbi síző vagy, aki mindkét technikát szeretné kipróbálni, de nem szeretne mindkét sílécbe külön-külön invesztálni, akkor az ún. kombi síléc való neked. Tulajdonságai kompromisszumot képeznek a klasszikus és korcsolyázó síléc között. A kombi síléc keményebb, mint a klasszikus, viszont, ha túl keményet választunk, akkor gondban leszünk elrugaszkodásnál. A skate sílécnél viszont hosszabbak. Ha túl hosszút választunk, akkor a kezelhetősége rosszabb lesz menet közben. Az optimális síléc 10-15 cm-rel hosszabb, mint a síző magassága.
Aszerint, hogy milyen terepen fogjuk használni, további síléctípusokat különböztetünk meg
Backcountry - Tartós síléc terepre, az előzőektől eltérően rendezetlen terepre megfelelő. Szélessége a turista-futósí és az alpesi síléc közötti, ami különleges stabilitást nyújt a sízőnek mély hóban is. Legalább egy acélél könnyíti meg a jeges felületen való mozgást, a tartós csúszófelület pedig növeli a síléc élettartamát. Az optimális síléc 10-15 cm-rel hosszabb a síelő magasságánál.
Különös figyelmet kell szentelni a legkisebb sízők esetében is
5 éves korig a legideálisabbak azok a stabil, széles gyerek futósík, melyek rövidebbek a gyermek magasságánál. Csak a későbbi években javasolt megtanítani a gyereknek a csúszás technikáját, és ehhez igazítani a futósí szélességét. 5 és 10 év közötti gyerekek számára a legideálisabbak a junior lécek, melyek 15 cm-rel meghaladják a gyerek magasságát. Kb. 10 éves kortól lehet felnőtt kritériumok szerint meghatározni a gyerek léceket.