Réteges öltözködés
A ruházat rétegezését más néven hagyma-elvnek nevezzük, alapja a különféle tulajdonságú technikai anyagok megfelelő kombinációja. Minden rétegnek megvan a saját funkciója, ezért ha kihagyjuk vagy másféle, nem megfelelő anyaggal helyettesítjük, akkor az egész rétegezés összeomlik és nem lesz hatásos.
Minden tevékenységnél a test energiát termel hő formájában (minél intenzívebb a tevékenység, annál több hő keletkezik), miközben verejtéket produkál, mint hűtőrendszer (így megakadályozza a túlmelegedést - hőszabályzás). A hő és az izzadság különböző intenzitással termelődik a test különböző részein és minden embernél másképpen. A "technikai " öltözékkel a test természetes mikroklímáját szeretnénk elérni, tehát a komfortérzetet úgy, hogy ne legyen melegünk, de ne is fázzunk. Ezt a megfelelő anyagok megfelelő rétegzésével érhetjük el, miközben figyelembe kell vennünk, hogy milyen tevékenységet akarunk végezni. Más öltözetet választunk teremben való teniszedzéshez, mást kerékpározáshoz, és megint mást síeléshez.
Az egyes rétegek leírása és funkciója
Általában három rétegű öltözetet mutatunk be, de szükség szerint lehet kevesebb vagy több réteg is.
- Első réteg - felszívó, elvezető (thermo, technikai, funkciós aláöltözet), ez az alapkő, melynek feladata a keletkezett izzadság elvezetése a test felületéről, ezzel biztosítva a száraz érzetet. Fő feladata az izzadság elvezetése és a szellőzés.
- Második réteg - hőszigetelő (fleece, technikai pulóverek), megtartja a test hőmérsékletét és az izzadságot tovább vezeti a külső felületre.
- Második és harmadik réteg - (softschell) új ruházati kategória, jellegzetes anyaggal.
- Harmadik réteg - védő (membránnal ellátott kabátok és nadrágok), fő feladata a védelem a külső elemek ellen (eső, szél, hideg), majd az izzadság elpárologtatása.