Tanácsadó

Hogyan válasszunk gyerekkerékpárt

Szeretnéd átadni a kerékpározás szeretetét az utódaidnak is? A legkisebb kerékpárok már 90-110 cm magas gyermekek számára készülnek. Ahhoz, hogy a gyerek élvezze a biciklizést, fontos a megfelelő kerékpár kiválasztása. Csak így válhat számára a kerékpározás kényelmessé, élvezetessé és biztonságossá.

 

Futóbiciklin tud menni a gyerek? Körülbelül 2 éves kortól lehet a fiatal bringást átültetni egy pedálos kerékpárra. Ne siettessük azonban a gyerekbiciklire való átállást. A gyereknek tudnia kell egyensúlyozni, manőverezni és fékezni is. Ha gyerkőcöd még nem érzi jól magát a kerékpáron, ne erőltesd. A gyereknek a biciklizés valójában szórakozás kell, hogy legyen. Ha a kerékpározást kemény melóval és félelemmel társítja, akkor biztosan nem fog kedvet kapni a sportoláshoz.

Áttekintés 

  • Méret – A választás abszolút meghatározó szempontja. A méretet a kerekek (felnik) átmérője szerint határozzák meg. A legkisebb kerék 12 hüvelykes, a junior kerék 26 hüvelykes. A gyerekeknek kényelmesen kell tudni kezelni a kormányt és a fékeket, a nyeregből a lábujjhegyükkel el kell érniük a földet, és leszálláskor lenni kell még helynek a váz fölött.
  • Súly – Minél könnyebb a bicikli, annál jobb. A kis súly megkönnyíti a kormányozhatóságot. A gyereknek képesnek kell lennie arra is, hogy felemelje a kerékpárt a földről. Egy könnyű bicikli a szülők számára is előnyös, akiknek a kerékpárt kezdetben gyakran kell cipelniük.
  • Váz anyaga – Az olcsóbb kerékpárok váza acélból készül, hátránya a súlya. Az alumínium jó súly/tartósság arányt kínál, de egy kicsit többet kell érte fizetni. Felső kategóriás junior kerékpárok esetén könnyű alumíniumból vagy karbonból készült vázakat találhatunk.
  • Fékek – A legkisebb gyermekkerékpárokon leggyakrabban a pedálos hátsó fékezéssel, az úgynevezett kontrafékkel találkozhatunk. A nagyobb kerékpárok esetében ezt a V-fékes felnifék váltja fel. A top junior kerékpárok tárcsafékkel rendelkeznek.
  • A kormány és a nyereg állíthatósága – Érdemes olyan gyerekkerékpárt választani, ahol a nyereg és a kormány magassága is állítható. Az is fontos, hogy a fékkar távolsága is állítható legyen, hogy a gyerek kényelmesen elérje.
  • Váltó – A legkisebb gyerekbiciklik váltó nélkül készülnek. A 20 hüvelykes és annál nagyobb kerékpárokon általában egy markolatváltó található a kormányon, egy forgó gyűrű formájában (ún. grip shift). A junior kerékpárok már - a felnőtt modellekhez hasonlóan - karos váltókarral készülnek.
  • Egyensúlyozó kerekek – A legfeljebb 16 hüvelykes gyerekkerékpárok csomagjában legtöbbször ez kiegészítő tartozék. Az egyensúlyozó kerekek stabilitást biztosítanak a kezdő kerékpárosnak. Amint magabiztosabbá válik a pedálozás, könnyen leszerelhetjük.
  • Egyéb felszerelések – A tizenévesek nagyobb kerékpárjainál a teleszkópos villa fokozza az élményt, ha gyakran teker az erdőben. A kicsik értékelni fogják a tolórudat az első próbálkozásoknál, vagy a vonóhorgot a közös biciklitúrákhoz.

Méret

Egy kicsit nagyobb biciklit választasz, remélve, hogy tovább használható, és a gyerek majd hozzánő? Ez az egyik legnagyobb hiba a gyerekbicikli kiválasztásakor. A túl nagy kerékpárt nehéz kezelni, így a gyerek ki van téve az esés és a sérülés veszélyének. Ráadásul menet közben a test természetellenesen megnyúlik, ami hát- és vállfájdalmakhoz vezethet. Ez már azelőtt megkeserítheti a kerékpározást a gyerek számára, mielőtt még rendesen beletanult volna.

 

Akkor, hogyan is kell kiválasztani a megfelelő méretű biciklit a gyereknek? Az ülésen ülve a gyereknek a lábujjaival el kell érnie a földet és arra kell támaszkodnia ha megáll - a stabilitás miatt. A kisebb tekerők számára ideális, ha a lábukkal teljesen érintik a talajt, akárcsak a futóbiciklizésnél. Ahogy a gyermek egyre magabiztosabbá válik, fokozatosan emeljük a nyerget, hogy jobban meg tudja nyomni a pedálokat, és ne erőltesse magát.

 

Amikor a gyerek leszáll a kerékpárról és a váz fölé áll, az ülep alatt körülbelül 5 cm-es résnek kell lennie. Az is fontos szempont, hogy a gyermek a nyeregből kényelmesen meg tudja fogni a kormányt, és ne legyen kénytelen magát túlságosan megnyújtani. A könyöknek legalább enyhén hajlítottnak kell lennie.

Gyerekkerékpárok méret szerinti osztályozása

A gyermekkerékpárok méretét a kerekek (felnik) átmérőjeként adják meg hüvelykben (1″ = 1 inch/col = 2,54 cm). A kerék mérete határozza meg a bicikli egyéb paramétereit és felszereltségét.

  • 12 hüvelykes – A legkisebb gyermekbiciklik, úgy néznek ki, mint egy pedálos futókerékpár. Általában nincs sebességváltójuk és kontrafékesek. Természetesen egyensúlyozó kerekekkel is rendelkeznek.
  • 16 hüvelykes – Körülbelül egy nagy óvodásnak megfelelő méret. Vannak még egyensúlyozó kerekek és kontrafék, de általában már V-fékes első fékkel szerelik fel ezeket, hogy a gyermek hozzászokjon a kormányon lévő karral való fékezéshez.
  • 20 hüvelykes – Az első igazán felszerelt kerékpár. Az egyensúlyozó kerekek és a kontrafék már eltűnik. Az első és hátsó fék a kormányról vezérelhető. A leggyakrabban V-fékes fékekkel találkozhatunk. Váltó is kerül bele, általában a kormányon lévő forgatható fogantyú (grip shift) formájában, mivel a gyereknek még nincs elég ereje ahhoz, hogy meghúzza a kart.
  • 24 hüvelykes – Néha ¾-es bicikliként is emlegetik. Nem hiányzik belőle semmi, amit egy felnőtt kerékpártól elvárunk. Olyan prémium felszereltségek is lehetnek, mint a tárcsafék vagy teleszkóp az első villán.
  • 26 hüvelykes – Ez a méret a gyermek és felnőtt kerékpárok határán áll. 140-150 cm körüli magasságú juniorok számára ideális. Fontos azonban a vázméret is. A felnőtt kerékpárok esetében a legkisebb vázméret 13-15,5 hüvelyk. A junior kategóriában a kerékpárokat már országúti, hegyi és trekking kerékpárokra osztják.

Egyes gyártók különböző köztes kategóriákat is megkülönböztetnek (14, 18, 22 hüvelykes), de ezek inkább olyan atipikus biciklik, amelyek átfedésben vannak a felsorolt méretekkel.

Kerék átmérője A gyerek kora Gyerek magassága Ülep és a talaj távolsága
12” 2 - 4 év 82 - 110 cm 30–40 cm
14” 3 - 5 év 98 - 106 cm 36–44 cm
16” 4 - 6 év 104 - 122 cm 40–54 cm
20” 5 - 8 év 120 - 130 cm 52–59 cm
24” 7 - 11 év 127 - 142cm 57–66 cm
26” 10+ év 140 - 158 cm 67–70 cm

 

A táblázatban szereplő információk tájékoztató jellegűek. 

Hogyan mérjük meg a gyermeket online megrendeléskor

Ajándékba szeretne kerékpárt vásárolni, vagy inkább online rendelne? Akkor pontosan mérje meg a gyermeket, lehetőleg cipőben.

  • Mérjük meg a gyerek magasságát. A gyerek álljon háttal a falhoz. Helyezzünk egy könyvet vízszintesen a fejére, és mérjük meg a könyv aljától a padlóig terjedő távolságot.
  • Mérjük meg az ülep magasságát a talajtól. A gyermek álljon háttal a falnak, kissé a falnak támaszkodva. Helyezzünk egy könyvet a gyermek combjai közé úgy, hogy a könyv gerince érje a gyerek ülepét. Tartsuk a könyvet vízszintesen, és mérjük meg a könyvgerinctől a földig terjedő távolságot.

Súly

Minél kisebb a bicikli súlya, annál jobb a gyermeknek és a szülőknek is. Egy könnyebb kerékpár könnyebben kezelhető a gyerek számára. Nem lehet egyértelműen megmondani, hogy melyik kerékpár könnyű és melyik nehéz. Ez a gyermek fizikai adottságaitól is függ. Figyeljük meg, hogyan kezeli a gyerek a kerékpárt. A kis kerékpárosnak nemcsak pedáloznia kell, de a kerékpárt tolni is tudni kell maga mellett. Nézzük meg, hogy a gyerek fel tudja-e emelni a kerékpárt a földről, ha az elesik.

 

A szülők vagy más útitársak is hasznosnak fogják találni a könnyű biciklit. Kivel nem fordult még elő, hogy a gyerek kifakadt, és nem volt hajlandó hazamenni a kerékpáron? Egy könnyű kerékpárt még a tömegközlekedéssel vagy az autóval való közlekedés során is értékelni fogunk.

 

Sajnos a gyerekkerékpárok között olcsó, de aránytalanul nehéz modellekkel találkozhatunk. Ez azért van, mert olcsó acélból készülnek, és ez a súly tekintetében kompromisszumot jelent. Előfordul, hogy egy 18 kg-os gyerek egy 12 kg-os kerékpáron próbál menni. Ez olyan, mintha egy 90 kg-os ember egy 60 kg-os biciklin ülne. A könnyebb gyermekbiciklik alumíniumból készülnek.

A váz anyaga

Szorosan kapcsolódik a súlyhoz. Figyelembe kell venni a váz tartósságát és robusztusságát is, mert az első pedálozáshoz esések és ütközések is társulnak. Ezt a biciklinek ki kell bírnia. 

  • Acél – A legolcsóbb és a legtartósabb anyag gyermekkerékpár-vázak gyártásához. Nagy hátránya a nagy súlya. Kisméretű kerékpárok esetében ez nem számít annyira, mivel nincs annyi anyag a kerékpárban, és az egyensúlyozó kerekek megkönnyítik a manőverezést.
  • Alumínium – Könnyű anyag, megfelelő tartóssággal, a legtöbb felnőtt kerékpártípushoz használják. Egyértelmű választás a 20 és 24 hüvelyk közötti méretű kerékpárokhoz. A könnyebb váznak köszönhetően a gyerek hosszabb utakat is kibír. Ára valamivel magasabb, mint az acélé. A még kisebb súly érdekében könnyű alumíniumot és vékonyabb csőfalat használnak.
  • Szén – Erős és nagyon könnyű anyag, valamint hosszú élettartamot biztosít. A karbonvázak általában szükségtelenül drágák egy gyermekkerékpárhoz, ezért ritkán találsz ilyet. Ha mégis, csak a csúcskategóriás junior kerékpárok között.

Fék

A fékezés alapvető készség a kerékpározás során. A kisgyermekek kezében azonban nincs még elég erő ahhoz, hogy a kormányon lévő kéziféket megnyomják. Ezért a 12-16 hüvelykes kerékpárokat gyakrabban szerelik fel úgynevezett kontra- vagy blokkoló fékkel. Ezt a pedálok visszafele hajtásával lehet aktiválni.

 

Ideális esetben még a legkisebb bicikliket is fel kellene szerelni első fékkel. Így a gyermek fokozatosan hozzászokhatna a fék kézzel történő működtetéséhez, és meg tudja becsülni, milyen erősen kell megnyomni a kart. A húszcolos és nagyobb kerékpárok alapfelszereltségként rendelkeznek első és hátsó kézifékkel is. Ezek általában V-fékkel kaphatók, ami a legelterjedtebb felniféktípus. Ezt használják az olcsóbb felnőtt kerékpárokon is.

 

A tárcsafékek az utóbbi években egyre népszerűbbek. A kis kerékpárosok igényeihez azonban általában nem szükségesek. A hosszú utakon és meredek lejtőkön tekerő tizenévesek számára azonban a tárcsafékeknek megvan a hasznuk. A gyerekeknek az is előnyös, hogy nem kell olyan erősen nyomni a kart a megfelelő fékerő kifejtéséhez.

Kormány és nyereg beállítása

Egy gyerekkerékpáron a nyereg magasságát be kell tudni állítani, ritkán a kormány beállításának lehetősége is megtalálható. Vásárláskor úgy válasszunk, hogy a gyerek a lábujjaival elérje a földet, amikor a nyereg a legalacsonyabb helyzetben van. Ez lehetővé teszi, hogy a gyermek körülbelül 2 évig kerekezzen egy kerékpárméreten, mivel fokozatosan növelhetjük a nyereg magasságát. De ne húzzuk ki túlzottan - a nyeregcsövön mindig van egy jel a maximális magassággal. 

 

A kormány pozíciója a gyermekek számára körülbelül a nyereggel azonos magasságban ajánlott. Kisebb gyerekeknél a kormányt még magasabbra is teheted, nekik könnyebb lesz a kanyarodás. Haladó juniorokat, akik már nehezebb útvonalakon tekernek, hozzászoktathatjuk a klasszikus kerékpáros pozícióhoz, ahol a kormány valamivel alacsonyabb a nyeregnél. Ez a pozíció nagyobb pedálozási erőt tesz lehetővé és javítja az aerodinamikát.

 

A fékkarok állíthatósága is érdekes lehet. A gyermekek ujjai rövidebbek, és nehezen érik el a fékkarokat. Ellenőrizzük a helyes dőlésszöget is – a gyerek megragadja a kormányt, és kinyújtja maga előtt az ujjait. A fékkaroknak a kinyújtott ujjak tengelyében kell lenniük, különben a csukló fékezéskor oldalra húz.

Váltó

A legkisebbeknek szánt kerékpárokon egy fix sebességfokozat van. A 20 hüvelykes és annál nagyobb gyerekbiciklihez a gyártók már váltót is adnak. Ez általában egy hátsó váltó, ami a fogantyún lévő forgómechanizmussal működtethető (pl. revoshift, gripshift).

 

A 24 és 26 colos gyerekkerékpárok általában egy első és egy hátsó váltóvál is rendelkeznek, így elöl (általában 3 fokozat) és hátul (6-7 fokozat) is lehet váltani. Ezek forgógyűrűvel vagy hagyományos karral állíthatók. Nagyobb számú sebességfokozattal a gyerek sokféle terepen lesz képes tekerni

Egyensúlyozó kerék

Nagyszerű segítség az első próbálkozásokhoz. Az egyensúlyozó kerekek különösen a futóbiciklit nem használó gyerekek számára kihagyhatatlanok. Kis sebességnél is biztosítják a szükséges stabilitást és magabiztosságot. Az egyensúlyozó kerekeket be lehet állítani - a teljesen kezdők számára a 90 fok körüli szög jó, a jobb egyensúlyérzékkel rendelkező pedálozók számára pedig ennél élesebb szög a megfelelő. 

 

Mikor jön el az ideje az egyensúlyozó kerekek leszerelésének? Bár úgy tűnhet, hogy a gyermeknek nem okoz gondot egy futóbicikli irányítása, és lábtámasz nélkül is tökéletesen stabil, a biciklizés azért valami más. Pedálozáskor a gyermeknek nagyobb erőt kell kifejtenie ahhoz, hogy a kerékpárt mozgásba hozza - ez különösen igaz a kontrás modellekre. 

 

Amint a gyerek megtanulta leküzdeni a pedálokkal való menet kezdeti nehézségeit, és még alacsony sebességnél is stabilan áll a kerékpáron, eltávolíthatjuk az egyensúlyozó kerekeket. Akár kísérletezhetünk is – az oldalkerekeket levehetjük valamivel korábban, és néhány napig futhatunk a kerékpár mellett, ezzel segítve a stabilitást, majd fokozatosan próbálkozhatunk egyre hosszabb és hosszabb intervallumokkal, támogatás nélkül. 

Egyéb kiegészítő

Milyen egyéb felszerelések jöhetnek még jól egy gyerekbiciklihez?

  • Láncvédő és kormányvég-védő – A legkisebb kerékpárokról ezek nem hiányozhatnak. A műanyag láncvédő megvéd a veszélyes sérülésektől, például attól, hogy a cipőfűző belegabalyodjon a láncba. A kormányvég-védő az élesebb éleket takarja, és megakadályozza, hogy a kéz lecsússzon a kormányról.
  • Teleszkópos villa – A legtöbb gyermekbiciklin nem fogsz ilyet találni, mert a gyerekek sík felületen tanulnak bringázni, nem pedig terepen. Ráadásul a kerékpár ezzel nehezebb is, és a gyerek még könnyebb bringára sem tud jól felszállni. A junior modelleken azonban jól jön a rugós villa. Csökkenti a rázkódást, és a tekerés kényelmesebb lesz.
  • Tolórúd – Ez az üléscsőre van szerelve, így menet közben is tarthatjuk gyermekünket, és nem kell behajlítanunk a hátunkat.
  • Vontató rúd – Nem vagyunk biztosak benne, hogy a gyerek kibír egy hosszabb biciklitúrát? Egy nehezebb vagy veszélyesebb szakaszt kell leküzdeni? Akkor egy vontatórúddal rögzíthetjük a gyerek kerékpárját a sajátunk mögé.

A gyerekbiciklik biztonsági elemei

Egy gyerek nem közlekedhet biciklis sisak nélkül a kerékpáron. Ez egy alapvető biztonsági felszerelés, ami védelmet nyújt súlyos fejsérülések ellen. Közúton történő kerékpározáskor 18 éves korig kötelező a bukósisak viselése, de a felnőtteknek is kivétel nélkül viselniük kellene.

A kerékpáros kesztyűk biztosabb fogást nyújtanak a kormányon, és esés esetén a tenyeret is megvédik a horzsolástól. A kerékpáros ruházat is hasznos lehet.

Gyermekbicikli tartozékok

  • Fényvisszaverők és lámpák – A biztonságos kerékpározás kulcsa, hogy lássunk és lássanak.
  • Kosár és kerékpáros kulacs – A kisebb, legfeljebb 20 colos kerékpárokon általában olyan kosarakat találunk, amelyekben a kulacsot oldalról lehet kivenni. A nagyobb vázas kerékpárok már lehetővé teszik, hogy a palack a vázon belülre kerüljön - ezeket felülről kell behelyezni.
  • Nyereg- vagy kormánytáska – A gyerek jobban fogja élvezni a kerékpározást, ha egy plüssbarátot is magával vihet az útra.
  • Csengő – A csengők általában a gyerekhősök motívumával készülnek.
  • Sebességmérő – A nagyobb gyerekek értékelni fogják a kerékpáros számítógépet, amelyen láthatják például, hogy hány kilométert tettek már meg.
  • Díszek kerékpárra – A gyöngyök és díszek színesebbé teszik a gyerek biciklijét.