Hogyan válasszunk sátrat
A sok sátormodellből nem egyszerű választani. Fontos megjegyezni, hogy nem létezik olyan univerzális sátor, ami mindig és mindenhol használható. Kempingezés során nem túl kényelmes egész héten egy minisátorban kuporodni, ahogyan túrák alkalmával is kényelmetlen minden nap cipelni, felállítani, lebontani egy nagy sátrat.
Minden sátornak megvan a maga célja, felhasználási területe. Ha meghatározzuk a használat célját, sokkal egyszerűbben és kevesebb sátorból kell kiválasztanunk a megfelelőt.
Mire ügyeljünk a sátor kiválasztásánál?
- Minőség - A sátor kidolgozásának minősége és a felhasznált anyagok meghatározzák a sátor felhasználásának módját, az árát, és a környezetet, ahol a sátrat használni fogjuk.
- Súly - Az autóval szállított sátrak lehetnek nehezebbek, ezzel ellentétben azok a sátrak, melyeket hátizsákban viszünk, legyenek minél könnyebbek. A sátrak összehasonlításánál dolgozzzunk 1 személyre eső súllyal. A nagyobb sátrak nehezebbek, viszont több személy elfér bennük, ezért az egy főre eső súly kisebb, mint a kisebb sátraknál. A legkönnyebb sátor nem feltétlenül a legellenállóbb.
- A sátrak mérete és férőhelye - Annak megállapításához, hogy hány személy fér el a sátorban, legalább 70 cm szélesség/fővel számoljunk. Ezt a belső sátoralj mérete szerint ellenőrizzük. A sátor méretének meghatározásához fontos azt is tudnunk, hogy a sátoron belül fogjuk-e tárolni a kerékpárokat, poggyászokat és egyéb felszereléseket. Erre a célra a zárható előszobával és több bejárattal rendelkező sátrak alkalmasak.
- Konstrukció - Az önhordó sátor jellemzője, hogy a rúdszerkezet segítségével egyszerűen felállítható, cövekek nélkül. Lehet az egész sátor önhordó (pl. kupolás forma stb.), de lehet csak a fő lakórésze az, miközben a sátor többi részénél szükséges a cövek használata. A nem önhordó sátrak felállításánál (pl. alagút forma) mindenképp használjunk cöveket. Figyelem: a nem rögzített önhordó sátor áll, ám a szél elfújhatja.
Konstrukció szerinti felosztás
- egyrétegű: a legolcsóbb, vagy ellenkezőleg, a legdrágább sátraknál használatos (egyszerű szerkezete és alacsony súlya miatt).
- kétrétegű: a leggyakoribb konstrukció - külső sátor és belső hálófülke
Forma szerinti felosztás
- Kupola - önhordó és egyszerű konstrukció. A felállítás gyors és egyszerű. A formáról minimum két rúd gondoskodik, amik a legmagasabb ponton keresztezik egymást. A sátrat kizárólag azért rögzítsük a földhöz, hogy szél esetén ne repüljön el - nem szükséges kifeszíteni. A sátor szállítható. Gyalogtúrákra alkalmas.
- Alagút - a belső tér legjobb kihasználása. Mérete miatt könnyű és kompakt. Felállítása gyors és egyszerű. Formájáról több ív alakú rúd gondoskodik. A sátrat a földhöz kell rögzíteni és ki kell feszíteni - rögzítés nélkül nem tartja formáját.
- Geodéziai felépítés - több rúd több ponton keresztezi egymást, ami extrém körülmények között a legjobb stabilitást biztosítja.
- Kombinált - leggyakrabban alagúttal kombinált forma. A kombinált rendszert gyakran alkalmazzák családi sátraknál. Autós kirándulásra alkalmas.
- Fülke - családi sátraknál alkalmazzák. Ezek a sátrak acélszerkezetesek, komfortosak, erősek és nehezek. Autós kirándulásra alkalmas.
Felállítás gyakorisága
A minden este felállított és minden reggel lebontott sátraknak nagyon egyszerű felállítással kell rendelkezniük.
A sátor felállítása
- önálló belső sátor – a legmelegebb éjszakákra tervezett sátor – a belső sátor önmagában, külső sátor nélkül felállítható, s ez ebben a formában kizárólag rovarok elleni védelemként szolgál, biztosítja a magánszféra érzetét és maximálisan szellőzik. A külső sátornak eközben tartalék szerepe van.
- önálló külső sátor – gyorsított felállítás – ha a belső sátor a külső sátoron alapszik, akkor egyszerre felállíthatók. Előnyök: esős időben történő felállításkor a belső sátor nem ázik meg, továbbá felállítható csak maga a külső sátor (olyan kirándulásokon, ahol minden gramm számít). Hátrányok: a belső sátor önmagában nem állítható fel.
Bejáratok száma
Több bejárat nagyobb kényelmet nyújt, főként több fő és sátorban tárolt poggyász esetén.
Ha a bejárati előtér tele van csomagjainkkal, jól jön egy másik bejárat.
Téli táborozásnál nagyobb az esélye, hogy az egyik bejáratot nem fogja betemetni a hó.
Szellőzés
Csakis a jó szellőzésű sátrak nyújtanak tökéletes komfortot minden időjárásban. Csökkentik a levegő páralecsapódásának mértékét és szabályozzák a sátor belső hőmérsékletét. Kémény-hatás segítségével szellőznek. Jó, ha a szellőzőrendszeren kívül a nyitott bejáratokon keresztül is erősen tudnak szellőzni, főként a nyári forróságban (a bejárat bogárhálóval felszerelt). Az előtetős sátrak eső esetén is szellőztethetők.
Javítókészlet
Mindig jó, ha a javítókészlet kézközelben van. A jobb gyártók a javítókészletet a sátorhoz csatolják.
Későbbi impregnálás
Idővel néhány helyen beázhat a sátor, ezért jó, ha utólagosan is impregnáljuk. Ma kapható formák:
- sprey - a külső felületre fújjuk rá
- bevonat - a belső felületeten alkalmazzuk
- mosógépben történő mosással felvitt impregnáció
Öneloltó kezelés
Előnyös, ha egy sátor tűzálló kezeléssel bevont, amit az anyag gyártása során visznek fel rá. Ez a kezelés biztosítja, hogy tűzzel való érintkezés során az anyag nem gyullad ki.
Sátrak magassága
- 110 cm és alacsonyabb - lehet benne feküdni
- 110 cm - lehet benne ülni
- 130 cm - lehet benne térdepelni
- 180 cm és magasabb - lehet benne állni
Anyagok
A sátraknál ma már leggyakrabban poliészter és nylon anyagokkal találkozhatunk. A pamut néha felfedezhető a nagy kempingsátraknál, amiket hosszú távú kempingezésre és állandó táborozásokra terveztek. A sátor vízállóságát több rétegű anyagbevonat biztosítja. A sátor áteresztőségét vízoszlopban határozzák meg, ami azt az értéket jelöli, amennyi vizet a sátor elbír. Idővel a vízoszlop értéke csökken.
Külső sátor anyaga
Pamut
+ légáteresztőbb és kellemesebb a nyári melegben
- nehezebb
- a szintetikus anyagokkal szemben kevésbé vízálló
- bevonatot nem tartalmaz
Polycotton (pamut és poliészter vegyülete)
+ jobb mechanikai tulajdonságok (a pamuttal összehasonlítva)
+ könnyebb (a pamuttal összehasonlítva)
+ alkalmazható bevonat
- a poliészterrel szemben nehezebb és kevésbé vízálló
Poliészter (PES) - a leggyakoribb anyag
+ magas fokú UV-védelem
+ könnyű
+ hosszú élettartam
- kevésbé kopásálló
Nylon (poliamid)
+ a poliészterrel szemben jobb mechanikai tulajdonságok
+ fokozottan kopásálló
- rövidebb élettartam
- színvesztés (kifakul)
- ha megázik, megáll rajta a víz
Sátoralj anyaga
190T Nylon
+ könnyű (40%-kal könnyebb a poliészterrel szemben)
+ kopásálló
+ bevonattal vagy laminálással kezelhető
+ kis helyen elfér
PE (polietilén, 140 - 240 g/m2 szakadásálló)
+ kopásállóbb (a nylonnal szemben)
+ jobb hőszigetelés a talajtól - függ a talaj hőmérsékletétől
+ egyszerű tisztítás
- nem lehet javítani
- idővel megrepedezhet a hajlatokban
PVC (poliészter)
+ kopásálló
+ alkalmazható bevonat
+ hosszú élettartam
+ könnyű
Rudazat anyaga
Laminált (FG - fiberglass)
+ a különféle átmérők eltérő merevséggel rendelkeznek a hajlatokban
+ merev és stabil sátor
+ legkedvezőbb ár
+ egyszerű kezelhetőség a jó hajlíthatóságnak köszönhetően
- nehezebb a dúralumíniummal szemben
- nagyon alacsony hőmérsékleten könnyebben törik
- idővel az anyag elkopik
- az egyes szegmenseket egyesítő, kovácsolt elemek megnehezítik a kezelhetőséget
- nem ellenálló az UV-sugárzással szemben
Wrapflex (WF)
+ előnyei hasonlók, mint a laminátumnak
+ a rudak poliészter fóliával vannak bevonva, ami javítja a mechanikai tulajdonságát
+ merevebb és ellenállóbb, mint a laminátum
+ egyenes törés, nincsenek szilánkok
+ egyszerűbben javítható
- drágább, mint a laminált
- a dúralumíniummal szemben kevésbé ellenálló és nehezebb
- az egyes szegmenseket egyesítő, kovácsolt elemek megnehezítik a manipulációt
Dúralumínium
+ erős és tartós
+ állandó tulajdonság, még alacsony hőmérsékleten is
+ belső kovácsolás - a rudak simák és ez megkönnyíti a sátor felállítását
+ némely vegyület szkandiumot is tartalmaz, ami segíti a nagyobb merevséget
- drágább, mint a laminátum
Acél
+ merev
+ a rudak formája állandó, ami lehetővé teszi a nem kupolás formát -családi sátrak
- nehéz
Vízoszlop
A sátraknál fontos paraméter a vízoszlop. A szövet bevonattal ellátott vízállóságáról van szó, ami számértékkel jelölt. Képzeletben vegyünk egy átlátszó függőleges csövet, az alján feszítsünk ki egy teszt anyagot. Ha az anyag vízoszlopa 2000 mm értékű, akkor a csövet 2 méter magasságig tölthetjük meg vízzel anélkül, hogy az anyag szivárogni kezdene. A szövet vízoszlop értékének növelését vékony rétegű PU szigetelő anyag fokozatos permetezésével érhetjük el. Minél több réteg, annál nagyobb vízoszlop. A rétegek növelésével az anyag súlya és ára növekszik, a természetes légáteresztése csökken, s megnövekszik a külső sátor belső oldalán lecsapódó pára mennyiségének kockázata. Fontos, hogy megtaláljuk az egyes sátormodelleknél az optimális arányt a szövet vízoszlopa és funkciós tulajdonsága között. A sátor vízoszlopának értéke nem csak a szövettől, de a varrási technológiától is függ. A varrásokra és a többi kitett sátorrészekre is vonatkoznia kell az értéknek. A vízállóságot biztosító PU bevonat a sátor használata, továbbá az időjárási viszonyok és az UV-sugárzás hatása miatt idővel elöregszik. A sátor valós vízoszlopa idővel csökken.
- A magas vízoszlop érték nem mindig előnyös. A bevonat erejével/vastagságával az anyag súlya is nő, a légáteresztése pedig csökken – a sátor bepárásodik.
- Maga a vízoszlop még nem jelent elegendő eső elleni védelmet. Függ a sátor konstrukciójától, a varrásoktól, az ablakok kivitelétől stb.