Első réteg - felszívó
A funkciós aláöltözet alap és lényeges réteg
Természetes, hogy terhelés esetén az emberi test izzad. Az izzadság a test hőmérsékletét szabályozza, és segít megakadályozni, hogy a test felhevüljön. Ha télen sportolunk, vagy csak fúj a szél, megfázhatunk. Ezért szükséges az izzadság minél gyorsabb elvezetése a test felületéről. Erre szolgál elsősorban a funkciós aláöltözet (thermo aláöltözet), mely mint első réteg van jelen a test felületén. A funkciós öltözet biztosítja az ideális mikroklímát, azaz a meleg és száraz érzetet.
Funkciós aláöltözetek
A funkciós hatást az öltözet anyaga biztosítja, mely nem szívja fel a keletkezett izzadságot, hanem elvezeti a következő ruházati rétegekbe, ahonnan elpárolog. Az ilyen funkciós hatást légáteresztésnek hívjuk. Hogyan is működik ez? Egyszerűen szemléltetve - ha vizet cseppentünk egy pamut pólóra, az magába szívja a vizet és hosszú ideig szárad. Ha vizet cseppentünk egy poliészter pólóra, a vízcsepp a felületen marad, nagyobb területen oszlik el, s így gyorsabban szárad. Fontos az anyag szerkezete is, azaz, hogy milyen gyorsan engedi át az izzadságot az anyagon, illetve a további rétegekbe.
Következő fontos funkciója a funkciós öltözetnek a testhőmérséklet megőrzése. A funkciós aláöltözet különféle vastagságú és szerkezetű anyagból készül. Feladata, hogy egyensúlyt képezzen a nedvesség elvezetése és a kellő hőmérséklet megőrzése között. Más ruházatot használunk nyáron kerékpározásra (itt fontos a minél jobb légáteresztés és az izzadság elvezetése) és mást télen síeléshez (itt a testhőmérséklet megőrzése fontos, kevésbé lényeges a légáteresztés). A téli funkciós aláöltözetet gyakran thermo alláöltözetnek is nevezzük.
A funkciós aláöltözet anyaga
Funkciós ruházatnál leggyakrabban poliészter és polipropilén anyagokkal találkozunk, melyek minimálisan szívják fel az izzadságot, könnyűek és kellemes a viseletük. Mivel a pamut - a leggyakrabban használt anyag - nagy felszívó képességgel rendelkezik, s ezt magában is tartja, ezért nem alkalmas, mint funkciós öltözet.
A legmodernebb trend a Merino gyapjú
Ez egy olyan anyag, melynek kiváló nedvességelvezető tulajdonsága van, miközben kiváló hőszigetelő és kellemes tapintású - mint a pamut. A Merino gyapjú természetes antibakteriális hatású, ez azt jelenti, hogy újbóli viseletnél nem okoz kellemetlen szagokat. Érzékeny bőrű embereknél a pamut viselése kellemetlenné válhat, de néhány mosás után ez az érzés megszűnik.
Hogyan viseljük helyesen a funkciós aláöltözetet?
- Ahhoz, hogy a ruházat teljesítse feladatát, át kell ölelnie a testet. A drágább termékek általában jobban illeszkednek, mivel anatómiailag formázottak és rugalmasabb anyagból készülnek annak érdekében, hogy pontosabban illeszkedjenek a test minden hajlatához. Mindemellett azonban nem szabad akadályozniuk a mozgásban. Ezért elengedhetetlen, hogy felpróbáljuk az öltözetet, ill. kipróbáljunk többféle szabást és márkát az összehasonlítás érdekében.
- A tökéletes hatás érdekében fontos a teljes felszerelés. Viselhetünk jobbnál jobb funkciós pólót, ha az alá pamut aláöltözetet veszünk fel, ami magába szívja a keletkezett izzadságot a legkényesebb részeken.
- Hatékonyabb a rétegzés, két póló jobban megmelegít, mint egy vastagabb.
- Ne számoljunk azzal, hogy extra párás levegőnél, nagy terhelés alatt szárazak maradunk. Ez fizikailag lehetetlen, mert a nedves levegő nem képes felszívni a nedvességet az öltözetből.
- Ha rövidtávú, megterhelő tevékenységre készülünk hideg időben, öltözzünk úgy, hogy az otthon melegének elhagyását követően inkább fázzunk picit. Így érhető el, hogy tevékenység közben kellemesen érezzük magunkat és ne izzadjunk túlzottan.
- A funkciós aláöltözetet a gyártó által címkén feltüntetett módon mossuk, és ne használjunk semmilyen öblítő- és lágyítószert! Vigyázzunk a tépőzárakkal, mert a funkciós anyag lágy szövete érzékeny az akadásra.