Tanácsadó

Hogyan válassz kerékpáros bukósisakot

Végül is csak néhány kilométert tekerek a gyerekekkel a kerékpárúton, miért kéne ehhez sisakot viselnem? Nem fogok megsérülni. Természetesen mindenki a saját szerencséjének a kovácsa, de mi tényleg azt javasoljuk, hogy felejtsétek el az ilyen gondolatokat. A bukósisak még kis sebességnél is megóvhatja az épségünket. 

 

Felnőtt fejjel valóban a te döntésed, hogy a biciglizéshez viselsz-e biciklis sisakot. Ne felejtsük el azonban, hogy a kerékpáros bukósisak viselése 18 éves korig kötelező. Vigyázzunk az épségünkre, és kerékpározzunk sisakban. Az ember önmagáért teszi, de ezzel példát is mutathatunk más kerékpárosoknak is.

De hogyan is válasszuk ki a kerékpáros bukósisakot? Nagyonis egyszerű lesz, miután elolvastad ezt a cikket, amelyben a legfontosabb dolgokat foglaltuk szépen össze. 

 

Áttekintés:

  • Sisaktípusok – A tervezett kerékpározási stílustól függően választhatunk közúti, hegyi, BMX, downhill és egyéb sisaktípusok közül. Férfi uniszex sisakhoz is nyúlhatsz, de kisebb módosításokkal női sisakok is léteznek.
  • Méret – A választás legfontosabb pontja. A fejed kerületének megfelelően kell kiválasztani a jó méretű sisakot, hogy ne nyomjon sehol, ugyanakkor ne mozogjon ide-oda a fejeden. A kerékpáros speciális méreteinek megfelelő rögzítést egy forgókoronggal ellátott rögzítőmechanizmus oldja meg. Mindig próbáljuk ki az állpánt hosszának beállítását is. 
  • Felépítés – A sisak védő része leggyakrabban polisztirolhabból készül (fröccsöntéssel), a jobb minőségű modellekben találunk beépített karbon, kevlár vagy alumínium vázat, ami jelentősen csökkenti az összsúlyt. Érdekesség a coroyd anyag használata, ami könnyebb, ugyanakkor jobban elnyeli az ütéseket is. Az MIPS technológia bizonyos mértékig képes kiküszöbölni a forgási erők agyra gyakorolt hatását. 
  • Tanúsítványok – A bukósisak kialakítása összefügg a biztonsági tanúsítással, mivel például az Európai Unió piacán értékesített bukósisakoknak különböző tartóssági, formatervezési stb. követelményeknek kell megfelelniük. Nézzük meg, hogy a sisak viseli-e az EN 1078+A1 jelölést, vagy esetleg más nemzetközi tanúsítással rendelkezik-e.
  • Szellőzés – Különösen az országúti és MTB sisakoknál játszik szerepet a lyukak formázása, ami nagy hatással van a fej körüli légáramlásra és ezzel a hatékony hűsítésre meleg időben.  
  • Dizájn – Ha színek között választasz, ne feledd, hogy a sötétebb sisakok jobban felforrósodnak a napon, ellenben jobban illenek a különböző színkombinációkhoz. A világos színek abból a szempontból jók, hogy jobban láthatóvá teszik a kerékpárost. A nőknek szánt sisakoknál általában a női színek dominálnak, a gyerekeknek szánt sisakok pedig nagyon jellegzetesek, gyakran mese- vagy szuperhős témájúak. 
  • Kiegészítők – A gyártók különféle, közvetlenül a sisakvásárlás árában foglalt tartozékokkal is elcsábíthatják a vásárlókat. Ezek közül jók a kendők és fejpántok, a beépített villogók, az antibakteriális bélések és így tovább. Érdekes opciót kínálnak az okostelefonhoz kapcsolható intelligens funkciókkal ellátott sisakok.

Sisaktípusok

Ahogy különböző kerékpár különböző terepviszonyokhoz való, a kiegészítők is alkalmazkodnak a terephez, így a bukósisak is. A sisakok felosztásának egyik módja a preferált kerékpározási stílus. Egy másik lehetőség a sisakok nemek szerinti csoportosítása.

Kerékpározási stílus

Egy országúti kerékpárral aszfaltos utakon nagy sebességgel haladunk, mountain bike-on valószínűleg főleg burkolatlan utakon haladunk nehezebb terepen. A gyártók igyekeznek kielégíteni a kerékpárosok egyéni igényeit, speciális sisakokkal.

 

 

 A sisakok alapvető típusai tehát a következők:

  • A - Sisakok országúti kerékpározáshoz - nagy szellőzőnyílások (jó légáramlás és hűtés nyáron is), nagyon könnyű, elnyújtottabb aerodinamikai forma, napellenző nélkül.
  • B - Sisakok hegyi kerékpározáshoz – általában egy kicsit masszívabbak (a fej nagyobb felületét fedik le) és nehezebbek, mint az országúti kerékpáros sisakok, műanyag napellenzővel rendelkeznek a nap ellen, és jó szellőzést biztosítanak.
  • C - Sisakok downhill és extrém terepre (integrál) – sokkal erőteljesebb és nehezebb, a motorkerékpáros sisakokhoz hasonló, gyakorlatilag szellőzés nélküli sisakok, nemcsak az agyterületet védi, kialakítása kiterjed az arcra is (gyakran nagyméretű szemüveggel viselik), tökéletes védelem nagyobb sebességgel történő esések esetén nehéz terepen, köveken, sziklákon stb).
  • D - Sisakok BMX kerékpárhoz – kerek forma jelentős szellőzőnyílások nélkül (tömör), jó védelem olyan sportágakban, ahol nagyobb az esés kockázata kemény felületekre (U-rámpa, vas és beton akadályok), ugyanakkor könnyebb és kevésbé masszív a downhill stílushoz használt sisakokhoz képest, gördeszkázásnál, U-rámpás görkorcsolyázásnál stb. is használatos.

 

Természetesen egy országúti bukósisak használható például hegyikerékpáron is. De igazán komoly terepen jobb egy robusztus, integrált sisak, amely védi az arcot és a fej nagy részét.

Az alapmodelleken kívül találunk egyéb különlegességeket is, mint például a városi sisakok, ahol a biztonság mellett az esztétikára (minta, formája napellenzővel/sapkával) és a könnyű kezelhetőségre is hangsúlyt fektetnek. Érdekesek még a versenyzők által használt versenysisakok is. Ezek a sisakok tökéletes aerodinamikával is rendelkeznek, alakjuk jelentősen meghosszabbított csepp alakú, amely azt teszi lehetővé, hogy a levegő jobban áramoljon a kerékpáros körül. 

A nem és az életkor

A megfelelő sisakmodellt attól függően is kiválaszthatjuk, hogy az férfi vagy női, illetve gyerekek számára készült. Sok bukósisak úgynevezett uniszex, ami azt jelenti, hogy férfiaknak és nőknek egyaránt alkalmas. Vannak azonban modellek, amelyek kifejezetten a nők igényeinek felelnek meg jobban, ezek a női modellek.

Nemek Jellemzők
Férfi sisakok

 

– általában unisex-ként vannak megjelölve

– gyakran találunk nagyobb fejméretre tervezett modelleket

– konzervatívabb színek

 
Női sisakok

 

– a méretek kisebb fejmérettől kezdődnek

– a dizájn jobban megfelel a nők által kedvelt színeknek

– olyan rögzítőrendszer, amely lehetővé teszi hajfonat vagy lófarok elhelyezését (nagyobb rés)

 

Méret

A sisak kiválasztásakor ez az egyik legfontosabb tényező, hogy a sisak megfelelően „üljön” a fejen. Ennek a kiválasztása azonban nem jelenthet problémát, mivel a legtöbb gyártó két vagy három méretben gyártja modelljeit, ami alatt a sisak héjának méretét értik. Ez szolgál arra, hogy megvédjen egy esetleges ütközés során. A polcon tehát konfekciós méretválasztékkal szembesülhetsz, vagy a fejkörfogat alapján válogathatunk. Egy adott kofekciós mérethez minden esetben adott körmérettartomány tartozik..

TIPP: A fej kerületét a legszélesebb ponton, azaz körülbelül 2 cm-rel a szemöldök fölött, a fülek fölött egyenesen hátrafelé, a gerinc és a nyakszirtig mérik mérőszalaggal. 

 

Mindenképpen érdemes a boltban felpróbálni a sisakot, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy sehol sem nyom. Ha a méret megfelelő, de például a fej oldalán nyom, próbáljuk meg egy másik márka modelljét. A különböző puha bélések is hozzájárulnak a kényelemhez, mivel ezek is a fejhez illeszkednek. És ne aggódj, ha nagyobb a fejkörméreted, mint amit a mérettáblázatokon látsz - találsz nagyobb sisakot is, csak esetleg kisebb lesz a választék.

Ha közvetlenül a színvilágra koncentrálunk, egy sajátos csoportot alkotnak a gyerek bukósisakok, ahol a dizájn nagyobb szerepet játszik, hiszen akár egy élénk színű vagy egy kedvenc szuperhős képével ellátott sisak is motiválhatja a gyereket a viselésére és általában a kerékpározásra. A méretek természetesen megfelelnek a gyerekek kisebb fejméretének, és a könnyű súly is fontos. 

A sisak beállítása és helyes pozíciója

A sisakot közvetlenül a fejhez lehet igazítani és rögzíteni a korongos állítómechanizmus segítségével, hogy úgy illeszkedjen, mintha ránk szabták volna. Gyereksisakoknál egy rugalmas pántrendszer látja el ezt a feladatot. Ügyeljünk arra, hogy a sisak ne "lógjon" oldalra vagy elölre-hátra. A rögzítéshez tartozik egy áll alatti pánt, amely normál beállítás mellett nem szoríthat viselés vagy fejforgatás közben. 

 

A kerékpáros sisakot vízszintes helyzetben kell a fejre helyezni, úgy, hogy a sisak alsó széle elöl körülbelül a homlok közepéig érjen. A rögzítő-mechanizmusnak könnyedén körbe kell fognia a fej teljes kerületét, hogy kényelmes legyen. Végezzünk egy kis tesztet. A sisakot felvéve és rögzítve (az állpánt rögzítése nélkül) próbáljunk meg lehajolni és a fejünket lehajtani. A sisaknak így is fenn kell maradnia.

 

A következő lépés az állpánt rögzítése. A pántoknak a fülek körül kell haladniuk, ezért először jól be kell állítani őket, hogy semmiképpen se vágjanak be. Miután bekapcsolod a csatot (néha mágneses rendszerű), nem szabad úgy érezned, hogy a szíj bármilyen módon korlátozza a mozgásod. Ideális esetben körülbelül két ujjnak kell beférni a pánt és a nyakad közé. A pántok hossza természetesen állítható.

Felépítés

A sisakok gyártásának leggyakoribb anyaga a tömör és kemény polisztirol, azaz a polisztirolhab, amelyet egy speciális technológiával (in-mold) az adott formára injektálnak. Ez az anyag viszonylag könnyű, ugyanakkor jól elnyeli az ütéseket. Az a tulajdonsága, hogy erős ütközéskor szétreped, így az energia a sisakban oszlik el, és megóvja a fejet. Ezért nem szabad tovább használni a sisakot súlyos esések után, mert megtörhetett, és nem fogja tovább betölteni a funkcióját. 

 

A gyártók néha különböző sűrűségű polisztirolhabok kombinációit is használják, vagy tartós anyagokból, például kevlárból, szénből vagy alumíniumból készült erősítéseket adnak a jobb minőségű sisakokhoz. Ez egyfajta erősebb vázszerkezetet jelent, ami csökkentheti a sisak teljes súlyát, mivel kevesebb habot kell használni.  

Speciális technológiák

A sisakgyártók mindig igyekeznek különböző fejlesztésekkel és technológiákkal előállni, hogy tovább javítsák a fej védelmét és csökkentsék a teljes tömeget. 

 

A Koroyd cég a hagyományos polisztirolhabhoz képest más koncepcióval állt elő. Az általuk tanúsíott anyag több ezer, egymáshoz ragasztott polimercsőből áll, ami jelentősen csökkenti a súlyt, és hatékonyabb ütközési energiaelnyelést is eredményez (akár 35 százalékkal). A koroyd anyaggal gyakran találkozhatsz más sportágak sisakjaiban is.

Egy másik jól ismert technológia az MIPS (multi-directional impact protection system). Különböző tesztek azt mutatják, hogy maga az ütközés ugyanolyan veszélyes egy esés során, mint a fej hirtelen elmozdulása által okozott agysérülés. A MIPS típusú sisakok belső héja gumiszalagok segítségével "elcsúszik" a sisak külső részén. A két réteg egymástól való elmozdulása csökkenti a koponyán belül az agy mozgásának intenzitását.

Súly

A sisak súlya nagyban függ a típusától. Mindenképpen számolni kell azzal, hogy a BMX-sisakok vagy különösen a downhillre szánt integrált sisakok nehezebbek, mint a hegyi vagy országúti kerékpárokhoz készült sisakok. Röviden, sokkal több anyagot használnak fel bennük. A jó minőségű hegyi vagy országúti sisakok súlya leggyakrabban 200 gramm körül mozog. Mindig figyelni kell azonban, hogy az alacsony súlyt megfelelő technológiák alkalmazásával érik-e el (például a már említett karbon/kevlár megerősítéssel), vagy esetleg a minőség a mennyiség rovására megy.

Tanúsítványok

Különösen akkor, ha az alacsonyabb árkategóriájú és nem a már bevált gyártóktól választunk sisakot, mindig ellenőrizzük, hogy az megfelel-e azoknak a biztonsági követelményeknek, amit a megfelelő tanúsítványok garantálnak.  Az európai piacon az EN 1078+A1 az alkalmazandó szabvány, amely a magyar szabvány alapját is képezi.

Ez a kerékpárosok, gördeszkások és görkorcsolyázók sisakjaira vonatkozik a következő pontokban: 

  • felépítés, beleértve a látómezőt is
  • ütődéselnyelő képesség
  • a rögzítési rendszer jellemzői, beleértve az állpántot és a rögzítőeszközöket
  • jelölések és a felhasználónak szóló információk

 

Ennek a szabványnak köszönhetően biztos lehetünk abban, hogy a sisakot bizonyos szabályok szerint tesztelték, és annak biztonságosnak kell lennie. A fent említett szabványon kívül más jelölésekkel és tanúsítványokkal is találkozhatunk, mint például a SNELL B90A, a CE, az AS/NZS vagy a CPSC. 

A levegő áramlása

Míg a szellőzés nem olyan fontos a downhill vagy a BMX típusú kerékpározásnál, addig az országúti vagy hegyi kerékpárokon különösen hasznos meleg időben, amikor a szellőzőnyílásokon keresztül áramló levegő hűti a fejet. Ha sokáig nagyon melegben vagyunk, akkor a fej túlmelegedhet, rosszul leszünk, és a teljesítmény csökkenése az, ami ilyenkor valószínűleg a legkevésbé aggaszt.

 

A tervezők erre gondot fordítanak, és megpróbálják a sisak egész felépítését nem csak a biztonságra, hanem a jó aerodinamika és a megfelelő szellőzés közötti kompromisszumra is irányítani. Ideális esetben, amikor a kerékpáros mozog, hidegebb levegő jut be a sisakba, közvetlenül a fej körül áramlik, így hűtve azt, a felmelegedett levegő pedig a hátul lévő szellőzőnyílásokon távozik.

 

A fent említett integrált sisakoknál nagyobb hangsúlyt fektetnek a masszív fejvédelemre, és a szellőzőnyílások jellemzően nem találhatók meg ilyen arányban, például a csepp alakú versenysisakokban sem. Ezeknek sima, tömör felületük van, hogy tökéletes légáramlást és ezáltal kisebb légellenállást biztosítsanak.

Dizájn

A sisak kialakítása nagyrészt a biztonsági és aerodinamikai követelményeken alapul, de gyakran lehet választani a különböző színek és egyéb dizájnelemek között.  

 

A kerékpárosok gyakran az alapján választanak bukósisakot, hogy az illik-e a kerékpárjukhoz, a ruhájukhoz vagy más egyéb felszereléshez. A népszerű sötét színű sisakok esetében tartsuk szem előtt, hogy ezek a forró nyári napokon még jobban felforrósodnak. A világos színű sisakok viszont feltűnőbbek, ami lehet, hogy egyeseknek nem felel meg az elegancia szempontjából, de az mindenképpen jó, hogy a kerékpáros jobban látható.  

 

Mint már korábban említettük, a sisakok kialakítása eltérhet a férfiak, a nők, de különösen a gyermekek esetében. Amíg a férfi sisakok konzervatív színeik miatt általában uniszexnek számítanak, addig a női sisakok jellemzően női színekben pompáznak. A gyereksisakok pedig színesek és tetszetősek. Egy jól megválasztott biciklis sisak, akár a színe, akár a motívuma révén, sportolásra és a kerékpározásra motiválhatja a gyerekeket.

 

Kiegészítők

Megveszek egy sisakot és kész, mi ebben a nagy ügy? Hidd el, ha keresgélsz, találsz mindenféle kütyüvel, fejlesztésekkel és kiegészítőkkel ellátott modelleket, amelyeket hasznosnak találhatsz. 

  • Antibakteriálís bélés – speciális puha bélés a sisak belsejében, amely kényelmet nyújt, és összetételének köszönhetően megakadályozza az izzadságból származó baktériumok elszaporodását, ráadásul mosható és cserélhető.
  • Napellenző – a szembe érkező közvetlen napfény elleni védelem, különösen az MTB-sisakokon, gyakran eltávolítható.
  • Kendők, fejpántok, csuklyák – a szél vagy a szembe csöpögő izzadság elleni védelem stb., sisakkal kompatibilis felszerelések.
  • Rovarháló – durva háló nagyobb szemekkel a sisak lyukaiban, hogy megakadályozza a rovarok bejutását a sisak alá (egy méh vagy darázs kellemetlenül meglepheti a kerékpárost), részben akadályozza a levegő áramlását a sisakon keresztül.
  • Villogó – egy beépített lámpa, amelyet rossz fényviszonyok esetén lehet használni, és jelez a többi közlekedőnek is (villogót néha később is be lehet szerezni a sisakhoz).
  • Rögzítők – olyan rendszerek, amelyek például egy lámpa vagy egy kamera közvetlen felszerelését teszik lehetővé.
  • Okos technológiák – ínyenceknek szánt kütyük, akik szívesen fizetnek felárat a modern dolgokért; mobiltelefonhoz való kapcsolódás lehetősége, GPS-érzékelők, beépített mikrofonok és fejhallgató, túlterhelésérzékelő (automatikus SOS-jelzés küldésének lehetősége hirtelen esés esetén), az alkalmazáshoz csatlakoztatott lámpák és irányjelzők, teljesítményfigyelés.