Hogyan válasszunk hálózsákot
A hálózsák elválaszthatatlan felszerelése minden túrázónak.
A megfelelő hálózsák kiválasztásának kritériumai:
- hőmérséklet-meghatározás
- súly
- ár
Fontos átgondolnunk, melyik kritérium fontos számunkra és ennek alapján válasszunk. Ha kicsi, könnyű hálózsákot keresünk jó áron, az nem lesz a legideálisabb egy hideg éjszakára. Ha fagypont alatti hőmérsékleten tervezünk a szabadban éjszakázni, a hálózsák súlya megnövekszik, stb.
Alapvető kérdések választásnál
Benti alvás - Ideális a takarószerű hálózsák, ami taratlmazhat nem nedvszívó anyagokat (pamut, flanel). Nem nehéz a használata.
Kinti alvás - A vízálló anyagokból készült, múmia típusú hálózsák ideális, a konkrét használati cél szerinti hőosztállyal (Dél-Európában szabad ég alatti alvás esetén más lesz, mint a skandináv országokban).
Autóval való szállítás - Kevesebb hangsúly van fektetve a súlyra és a méretre. Kényelmesebb és tágasabb lehet (takaró).
Hátizsákban való szállítás - A hangsúly a méretre és a súlyra van fektetve. A múmia forma ideális.
Kerékpáron való szállítás - Nagy hangsúly van a kompaktságon és az alacsony súlyon - 1,2 kg alatti súly.
Ki fogja használni - Nők és gyerekek számára a legmagasabb hőkomforttal rendelkező hálózsákok ideálisak, míg a férfiak számára a köztes hőkomfort felel meg.
Hálózsák formája
Pléd, takaró – kevésbé megerőltető tevékenységekhez, kényelmes, takaró alakúvá cipzározható.
Múmia – a forma optimalizálja a hálózsák kifűtendő terét és súlyát, a zsinór meghúzása után tökéletesen védve van a fej is.
Ovális, négyszögletes – ez a forma a testesebb személyek és mindazok számára alkalmas, akik nem szeretik a szűk tereket.
Anatómiailag formázott múmia – a lehető legjobban lemásolja az emberi test formáját a hálózsák legkisebb súlyának és a legjobb hőszigetelő tulajdonságának elérése érdekében, akár a kényelem rovására. Az anatómiai múmia formára gyakran a szarkofág megnevezést is használják.
Hőmérséklet-meghatározás
Hálózsákot elsősorban hőmérsékleti meghatározás alapján válasszunk. A hőadatok a hálózsákon vannak feltüntetve, amik a szigetelő tulajdonságát jelölik. A hálózsák specifikumainál leggyakrabban három, kivételesen 4 hőmérséklet található:
- Komfortzóna maximuma – azt mutatja, hogy zárt hálózsákban mekkora hőmérsékleten kezd melegünk lenni. A legtöbb hálózsáknál szétcipzározással elvezethető a többlethő.
- Komforthőmérséklet – a komfort alsó határa, a felhasználó nyugodt helyzetben a hátán fekszik, nem érzékeli a hideget, teljes hőmérsékleti egyensúly jellemzi
- Komfortzóna minimuma – alsó határ, a felhasználó összehúzódva fekszik teljes hőmérsékleti egyensúlyban, még nem érzékeli a hideget.
- Hőtartomány-extrém – Alsó extrém hőmérséklet, ahol fennáll az egészségkárosodás veszélye az átfázás következtében.
Ezek a hőmérsékletek normál körülmények között, egy átlagos női testalkaton alapszanak.
A hőmérsékletek szorosan összefüggnek az anyaghasználattal, a minőséggel, a típussal, a töltet mennyiségével, stb., illetve az egyes gyártóknál jelentősen eltérők lehetnek, mivel nem született egységes rendelkezés, amit a gyártóknak követniük kellene. Három módszer létezik a hálózsák hőmérsékletének meghatározására:
- Számítás = A töltet típusa és mennyisége (súly), továbbá a felhasznált anyagok alapján a gyártó kiszámítja a hőmérsékletet – legkevésbé pontos módszer.
- Hőállóság mérése = Két hőszenzor segítségével, adott körülmények között megmérik a hálózsák belső és külső kőmérséklete közötti különbséget. Viszonylag általános módszer, számos laboratóriumban végeznek méréseket (pl. Brno)..
- EN 13537 Európai szabvány szerinti tesztelés = Rendkívül összetett és költséges tesztelés (mindössze kb. három laboratóriumban végzik világszerte). Embereket szimuláló modelleken, pontosan megadott körülményekben végzik, s a hálózsák belsejében bekövetkező hőmérsékleti ingadozásokat figyelik. Ilyen fajta tesztelésnél mindig tanúsítványt kell kiállítani az adott hálózsákról, amelyet a gyártó felszólításra köteles bemutatni.
A hálózsák mérete
A hálózsák helyes mérete a felhasználó testéhez viszonyítva fontosabb, mint amilyennek tűnik. Kisebb test nehezebben fűt ki egy nagy hálózsákot. Ráadásul felesleges súlyt kell cipelnie. Ez fordítva is igaz: a kicsi, szűk hálózsák kényelmetlen és az összenyomott hőszigetelő réteg hűthet.
Anyagok
A belső szövetek kompromisszumot képzenek súly, vízállóság és légáteresztés között. Leggyakoribb anyag a különféle vízálló kezeléssel ellátott poliamid. A belső szövetnek a légáteresztés mellett kellemes tapintásúnak kell lennie. Az olcsóbb hálózsákoknál, mint belső szövet, pamut használatos. Tapintásra kellemes, ám nehéz és sok helyet foglal. A pamut könnyen piszkolódik, magába szívja a nedvességet és hosszan szárad.
A legelterjedtebb anyag a poliészter, a jobb hálózsákokban funkciós kezeléssel ellátva, a funkciós öltözethez hasonlóan.
Konstrukció
A hálózsák varrásának módja elsősorban a felhasznált szigetelőtöltet mennyiségétől és fajtájától függ és a lehető legjobb szigetelő réteg elérése a cél, a „hideg varratok” kiküszöbölésével. A hideg varrások a szövet és a töltet egyszerű átvarrásával jönnek létre. Ezek csak a legolcsóbb nyári hálózsákoknál fordulhatnak elő, főként a takaró hálózsákokon. A hideg varrásokon átszűrődik a napfény, tapintással is könnyen felismerhető. A „meleg varrások” a jó minőségű hálózsákoknál találhatók meg, a különböző szendvics vagy zsindelyes konstrukciók biztosítják.
Karbantartás
A textilanyagból készült hálózsákok hagyományos mosásra és tisztításra vannak szerkesztve (a gyártó által a címkén feltüntetett útmutató szerint).
- minden használat után, szétcipzározott állapotban szellőztessük ki
- a szennyeződéseket langyos, szappanos vízzel távolítsuk el
- mosáshoz használjunk speciális mosószert és meleg vizet (ne forrót), mosás után alaposan öblítsük ki
- ezt követően szabadon terítsük ki, hogy lecsepegjen róla a víz, majd hagyjuk megszáradni, alkalmanként rázzuk meg (főleg a tollal töltött hálózsákokat)
- hálózsák tárolásának legjobb módja, ha szabadon szétterítve hagyjuk, száraz, sötét helyen
- csomagolás során ne tekerjük össze, hanem fokozatosan nyomkodjuk a huzatba (így nem sérülnek meg a szövetek)