Tanácsadó

Hogyan válasszunk snowboard-ot?

Amikor snowboardot választasz, minden modell egyformának tűnik? Tévedés ne essék - egy kezdő snowboardosnak és egy tapasztalt versenyzőnek szánt freeride deszkának nincs sok közös vonása. Tanácsot adunk, hogy ne fogj mellé, és hogy biztosan a megfelelő snowboardot válaszd ki magadnak.

 

Elsősorban a dizájn alapján döntesz, és más szempontokat nem is nagyon nézel? A snowboardoknál ez semmiképpen sem egy okos stratégia. A kiválasztott hódeszka esetleg más körülményekhez vagy más stílusú snowboardos számára készült. Mire is kell figyelni, amikor snowboardot választasz?

A biztonság nagy szerepet játszik a snowboardozásban. Érdemes megfontolni néhány tanácsot mielőtt gerincvédőt választanál.

Áttekintés

  • Nemek szerint – A férfi snowboardok nagyobbak, szélesebbek és keményebbek. A női modellek általában keskenyebbek és puhábbak. A nők eltérő súlypontja miatt a női deszkák kissé eltolt kötéssel készülnek. A gyerek snowboardok figyelembe veszik a fiatal deszkások fizikai felépítését és dizájn preferenciáit. 
  • Típus – Az all-mountain snowboard univerzális választás kezdőknek és olyan snowboardosoknak, akik főként a pályákon siklanak. Ha a nyílt terepre indulsz, válassz a freeride vagy a powder lécek közül. A hóparkban történő trükkök gyakorlásához a freestyle snowboardok alkalmasak. Kevésbé elterjedtek a carving snowboardok, amiket a gyors forduláshoz terveztek.
  • Hossz – A snowboard körülbelül állig kell érjen, vagy az áll és az orr közé kell, hogy essen. A kezdők, a könnyebb síelők és a freestyle-osok inkább a rövidebb deszkát fogják értékelni. Ugyanakkor a tapasztalt snowboardosok, a nehezebb sportolók vagy a freeriderek hosszabb deszkát választanak.
  • Szélesség – A snowboard szélességének a cipő méretével kell megegyeznie. Ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy a cipő orra vagy sarka a lejtőn súrolja a talajt. A 44-es EUR méretig a snowboard normál (standard) szélessége elegendő. Nagyobb méretű cipőkhöz a wide (széles) vagy mid-wide (közepesen széles) kategóriában keress deszkát.
  • Keménység – A puhább snowboardokat könnyebb irányítani, könnyebb ívbe helyezni, és a hibás technikát jobban tűrik. Kezdők, könnyebb snowboardosok és freestylerek fogják inkább választani. A kemény szerkezet a nehezebb és tapasztaltabb snowboardosok számára megfelelő. Nagyobb sebességnél és fagyott felületen jobb kezelhetőséget biztosít.
  • A snowboardos súlya – Sok snowboard esetében fel van tüntetve a teherbírás, azaz a gyártó által ajánlott súlyhatár. Ezt a számot mindig tartsd be, különben nem fogod elérni a kívánt irányítási képességet.
  • Homorúság – Egy dinamikus camber, vagy más néven híd/ív, kiváló tartást biztosít a kanyarban. Különösen a kifinomult technikával rendelkező, tapasztalt versenyzőknek való. Kezdők számára a rocker megfelelőbb, mivel megkönnyíti a kanyarodást és megbocsátja a hibákat. A gyakorlatban manapság mindkét profilt kombinálják az ún. univerzális snowboardokban. Alternatívaként a flat-et (hasast) is használják, például a freestyle deszkákban.
  • Alak – A direkcionális (irányított) deszkát úgy tervezték, hogy egy irányba haladjon. Ezt elsősorban az all-mountain és freeride snowboardoknál használják. A teljesen szimmetrikus true twin mindkét irányban egyforma irányítást enged, amit a freestylerek fogadnak örömmel. Az direkcionális twin mindkét változatot ötvözi. Az aszimmetrikus deszkák pedig növelik a carve kanyarok végrehajtása feletti kontrollt.
  • Komponensek kombinációja – A paramétereknek meg kell egyezniük a többi eszközzel. A snowboardnak kiegyensúlyozott egységet kell alkotnia a kötéssel és a bakanccsal. Az agresszív snowboardozáshoz való kemény snowboard nem nélkülözheti a keményebb kötést és a megfelelő bakancsot.

Nemek szerint

Férfi, női és gyermek snowboardokkal is találkozhatunk. Az ezek közötti különbségek nem csak a hosszukban és a kialakításukban vannak.

 

Férfi – Ezek felnőtt férfiak számára készült hódeszkák. Kialakításuk egy szabványos férfi lábat feltételez. Ezek nagyobb, szélesebb és gyakran keményebb snowboardok. Ha ezek a tulajdonságok nem jelentenek akadályt, a nők is használhatják ezeket a snowboardokat. Egyes modelleket ezért uniszexként jelölnek.

 

Megnézem

 

Női – A nők általában kisebbek, más a magasság-tömeg arányuk, és gyakran a csúszási stílusuk is. A nőknek szánt deszkák figyelembe veszik ezeket a szempontokat, így keskenyebb és puhább kivitelben készülnek. A kötések rögzítésére szolgáló lyukak kissé középre vannak tolva. A dizájn megfelel a hagyományos női preferenciáknak.

 

Megnézem

 

Gyerek – Természetesen vannak kifejezetten gyerek snowboardosok számára kialakított deszkák is. A gyakorlatban ezeknek a snowboardoknak a felépítése rövidebb, keskenyebb és puhább, mint a felnőtteknek szánt snowboardok. Különösen a kisebb gyerekeknek szánt snowboardok paraméterei nagyon hasonlóak.

 

Megnézem

Típus

Mielőtt snowboardot vásárolsz, gondold át, hogy hogyan és hol tervezed a snowboardozást. Ez az információ döntő fontosságú a megfelelő típus kiválasztásához.

  • All-mountain snowboardok – Ezek, tipikusan nem egy gyakorlott lesikló igényeit kielégítő snowboardok. Elsősorban a lejtőkön használhatod ezeket, de a nyílt terepen vagy egy hóparkban sem fogsz vele elveszni. Általában ideális választás kezdőknek és olyan sportolóknak, akik univerzális snowboardot keresnek.
  • Freeride snowboardok – Snowboardok, amiket a szabad terepen való csúszásra terveztek. Használhatók a sípályán is, de hóparkban való használatra nem alkalmasak. A freeride deszkák hosszabbak és keményebbek. Nagyobb sebességnél a stabilitásuk kiváló. A snowboard orra szélesebb, mint a hátsó része, ami porhóban kényelmes haladást garantál. A lábbeállítás kissé hátrébb van az all-mountain változathoz képest.
  • Powder snowboardok – Néha a freeride kategória részének tekintik, néha külön csoportot alkotnak. A freeride snowboardokhoz képest még szélesebb orr és még eltoltabb kötés jellemzi ezeket, amivel méginkább alkalmazkodik a porhóban való csúszáshoz.
  • Freestyle snowboardok – Ha jobban érdekel a boxok, sínek és U-rámpák világa, mint a lejtők vagy a nyílt terep, akkor válassz freestyle snowboardot. Ezeket a különböző trükkök gyakorlására tervezték, egy hóparkban. Ezek a snowboardok gyakran középen lévő kötésekkel és azonos csúcs- és farokformával rendelkeznek (ún. true twin). Általában szélesebbek, mint a többi típus, hogy nagyobb stabilitást biztosítsanak.
  • Carving snowboardok – Agresszív lejtmenetre tervezett deszkák. Ezek lehetővé teszik, hogy nagyobb sebességnél is kényelmesen fordulhass a kanyarokban, ugyanakkor jobban bele is tudsz feküdni a kanyarba. A carving modellek bizonyos mértékig a snowboardozás korai napjaihoz való visszatérést testesítik meg.

Hossz

Ez az egyik legfontosabb paraméter. A helytelenül megválasztott hossz negatívan befolyásolja a snowboard kezelhetőségét. A túl rövid deszkák túlkormányozottak és nagyobb sebességnél nem elég stabilak. Egy szükségtelenül hosszú snowboarddal pedig nehezen fogsz tudni kanyarodni.

 

A snowboard körülbelül az állig vagy az áll és az orr közé kell, hogy érjen. Felnőtteknél a deszka általában 15-20 cm-rel rövidebb, mint a testmagasság. De a magasság mellett más tényezők is szerepet játszanak, például a testsúly vagy a képességek. Ha nehezebb vagy tapasztaltabb snowboardos vagy, hosszabb snowboardot keress. A skála ellenkező oldalán a könnyebb snowboardosok és a kezdők vannak. Egy rövidebb snowboard ugyanakkor a freestyle-hoz is alkalmas. A freeriderek viszont szívesen választanak hosszabb deszkát.

Szélesség

A snowboardoknál a szélességet gyakran alábecsülik. Ha azonban figyelmen kívül hagyjuk ezt a paramétert, az komoly problémákat okozhat a lejtőn. Bizonyos körülmények között a snowboard bakancsok úgy túlnyúlhatnak a deszkán, hogy kanyarodáskor a lábujjnál vagy a saroknál a lejtő ezt felhorzsolja.

 

A maximális túlnyúlás elöl és hátul körülbelül 1-2 cm. Ha még nem választottad ki a bakancsot, próbálj meg mezítláb ráállni a deszkára. Ha a lábad körülbelül ugyanolyan hosszú, mint az inzertek (lyukak) közötti hossz a snowboardon, akkor minden rendben lesz.

 

A gyártók általában kétféle szélességű snowboardokkal dolgoznak - standard és széles/wide (jellemzően W betűvel jelölik). Néhány gyártó egy középszéles (mid-wide) köztes méretet is használ. A 44 EUR méretű snowboardcipőhöz a standard szélesség elegendő. Nagyobb méretű bakancsok esetén szélesebb snowboardokat kell keresni, a mid-wide vagy wide kategóriában. Ha csak nagy lábad van, de egyébként könnyebb vagy, válassz rövidebb hosszúságú, széles deszkát.

Keménység

A keménység vagy másképpen a flex a snowboard belső összetételén alapul. Az egyes modellek összetétele jelentősen eltérő. A gyártók különféle anyagokkal és kombinációkkal állnak elő. A lágyabb snowboardokhoz főként szintetikus anyagokat és keményített habot használnak. A nagyobb keménységet fa- vagy titánlemezek biztosítják.

 

A puhább szerkezetű snowboardok könnyebben fordulnak, könnyebben irányíthatók és a hibákat jobban megbocsátják. Nagyobb sebességnél azonban a stabilitásuk és az éltapadásuk csökken. A kemény deszkák sokkal jobban bírják a nagy sebességet. Az élük jól tapad, és jól elboldogulnak a fagyott felületekkel. Lassú csúszásnál azonban többet kell dolgozni azon, hogy be tudd vinni a kanyarba.

 

A puhább snowboard különösen kezdőknek és kisebb súlyú snowboardosoknak megfelelő választás. A freestyleresek, akik idejük nagy részét az akadályok legyőzésével töltik, szintén támaszkodhatnak ezekre. A tapasztalt és nehezebb snowboardosoknak keményebb konstrukciót kell keresniük.

Honnan lehet megtudni egy snowboard keménységét

 

Egy snowboard keménységének kiderítése meglehetősen bonyolult is lehet, mert sajnos nem minden gyártó adja meg ezt a számot. Ráadásul ugyanaz az érték gyártónként gyakran eltérő. Általában egy 1-től (leglágyabb) 10-ig (legkeményebb) terjedő skálával találkozhatunk. A számokat néha a soft (puha), medium (közepes) és a stiff (merev) jelzők helyettesítik.

Numerikus jelölés Snowboard keménysége

1 - 2

puha

3 - 4 puhától a közepesig
5 - 6 közepes keménység
7 - 8 közepestől a keményig
9 - 10 kemény

A snowboardos súlya

Ez egy olyan szempont, amely közvetlenül kapcsolódik a snowboard keménységéhez. Egyes modelleknél megtalálható a teherbírás, ami a norma szerint a lesikló minimális és maximális súlyát jelző mérettartomány. Ha ez az információ rendelkezésre áll, mindenképpen vedd figyelembe.

 

Az a személy, aki nem éri el a megadott minimális testsúlyt, a deszkát nem képes kellőképpen ívben meghajlítani. Ezért nem tudja kihasználni a snowboardban rejlő lehetőségeket, mert nem csúszik az él teljes hosszában. A túl nehéz snowboardosoknál pedig fennáll annak a veszélye, hogy elsüllyednek a porhóban, vagy a deszka élei megakadnak a lejtőn. Szélsőséges esetben a snowboard meg is sérülhet.

Az ív

A snowboardok a görbületükben (camber/híd/ív) is különböznek. Egy deszka íve akkor látható a legjobban, ha sík felületre helyezzük. Melyek a görbületek alapvető típusai, amelyekkel találkozhatunk?

  • Camber– Hagyományos forma a deszka végén lévő érintkezési pontokkal. Középen a talajtól elhajlik. A camber dinamikus és jó visszapattanást nyújt. Remekül megtart a kanyarban, de esetleges technikai hibák miatt az éle megakadhat. Tapasztaltabb snowboardosok fogják értékelni.
  • Rocker– Úgy van kialakítva, mint egy bölcső. A fő érintkezési pont a talajjal a snowboard közepén van, a végek megemelkednek. Terhelés alatt az élek érintkezési felülete kisebb, mint a cambereké. Az átfordulás így könnyebb és kisebb az él elakadásának veszélye. A rocker a kezdők számára is megfelelő, de a freerideresek számára is nagyszerű csúszási tulajdonságokat biztosít a porhóban.
  • Flat– Kompromisszum a camber és a rocker között, gyakorlatilag nulla hajlítással. A flat stabil haladást biztosít a sípályán és a porhóban. De gyakran láthatod freestyle deszkák kialakításaként is.
  • Hibrid hajlítás– A gyártók a camber és a rocker különböző kombinációival állnak elő, amelyek megpróbálják ötvözni a két profil előnyeit. Az eredmény a sokoldalú all-mountain snowboard.

Forma

Az íveltséggel együtt a deszka teljes alakja is befolyásolja az irányíthatóság sajátosságait. Általában több alapvető változatot alkalmaznak.

  • Direkcionális – Ezt elsősorban az all-mountain és freeride snowboardoknál használják. A direkcionális deszka elsősorban egy irányba történő csúszáshoz van kialakítva. A deszka orra más alakú, mint a hátsó része. Az egyes részek keménysége is eltérő – a snowboard az orránál puhább, hátul pedig keményebb. Ez a kialakítás növeli a stabilitást nagyobb sebességnél is.
  • True twin – Teljesen szimmetrikus snowboard egyenletesen elosztott keménységgel és pontosan középen elhelyezett kötéssel. Ez a forma mindkét irányban (alapértelmezett irányban és "na switch") ugyanazokat a tulajdonságokat nyújtja, ezért főleg freestyle-ban használják.
  • Direkcionális twin – Ez az előző formák kombinációja. A keménység többnyire egyenletes, az orra kissé hosszabb, mint a hátulja. Vannak olyan változatok is, amelyeknek az orra és a vége azonos, de a keménysége eltérő. Az irányított twin olyan all-mountain snowboardosok és freestyle-osok számára ajánlott, akik az egyik oldalt részesítik előnyben a másikkal szemben (kb. 70:30 százalékban).
  • Aszimmetrikus – Mélyebb vágás és puhább mag a hátsó részen, ami megkönnyíti a farok ívének kialakítását. Tökéletes olyan snowboardosok számára, akik nagyobb kontrollt szeretnének a kanyarívek felett.

Az alkotóelemek összeállítása

Ne feledkezz el a snowboard más komponensekkel való kombinálásáról sem. A snowboardnak kiegyensúlyozott egységet kell alkotnia a többi felszereléssel, különösen a kötéssel és a bakanccsal. Egy agresszív lesiklásra tervezett kemény snowboardot keményebb kötéstípussal és hozzá illő snowboard bakanccsal kell kiegészíteni. Ellenkező esetben nem használod ki a deszkában rejlő teljes potenciált, és a snowboardba való nagyobb befektetés felesleges lesz. Természetesen a puha deszka és a sportos kötés vagy bakancs kombinációjának sincs értelme. Ha komplett felszerelést akarsz vásárolni, ideális esetben kezdd a bakanccsal. Ennek méretétől és formájától függően könnyebb lesz kiválasztani a megfelelő kötést és a snowboardot.

A snowboard ápolása

Ahhoz, hogy a snowboardod jól szolgáljon és hosszú éveken át betöltse funkcióját, megfelelő módon kell gondoskodnod róla. A snowboard ápolása nem bonyolult, csak néhány alapvető szabályt kell betartani.

  • Egy gyors tisztítást minden csúszás után végezz el. A snowboardot mindig takarítsd és szárítsd meg. A nedves snowboard tárolása az élek rozsdásodásához vezethet.
  • A snowboardot száraz és sötét helyen, lehetőleg stabil hőmérsékleten tárold. A nedves körülmények és az olyan helyek, ahol a napsugarak érik a deszkát, különösen nem megfelelők.
  • Rendszeresen ellenőrizd a csúszófelületet. A nagyobb (1 mm-nél mélyebb) karcolásokat és sérüléseket ki kell javítani.
  • A csúszófelülettel együtt figyeld az élek állapotát is. Ha nem élesek, éleztesd meg újra egy műhelyben.
  • Ne becsüld alá a szezon utáni szervizelést. A nyári álomra eltett snowboard megkímél a következő szezon kezdetén jelentkező vesződségtől. A szezon utáni ápolás fontos része a csúszófelület és a szélek viasszal történő konzerválása. A felhordott viasz megakadályozza a csúszófelület kiszáradását, és védelmet nyújt a por és a szennyeződések ellen is.