Tanácsadó

Hogyan válasszunk gerincvédőt síeléshez és snowboardozáshoz

Bár néha nem vesszük észre, a síelés vagy a snowboardozás nagyon kockázatos sport. A lejtőkön az esések veszélyesek és akár halálosak is lehetnek. A legsúlyosabb sérülések közé kétségtelenül a gerincsérülések tartoznak. Egy gerincvédő használatával azonban minimalizálhatjuk a fent említett veszélyt.

Míg ma már a legtöbb síelő és snowboardos magától értetődőnek tartja a bukósisak hordását, a gerincvédők közel sem ilyen elterjedtek. Pedig a gerincvédő egy rossz esés esetén életet menthet, vagy megelőzheti a baleset súlyos következményeit, például a bénulást.

 

A gerincvédő megakadályozhatja, hogy a csigolyák összenyomódjanak vagy félrecsússzanak, megvéd a zúzódásoktól, horzsolásoktól és bizonyos helyzetekben a bordatörésektől is. A gerincvédő kialakítása olyan, hogy az ütés ereje nagyobb területre oszlik el, így enyhíti annak hatását. Ezek az előnyök akkor is jól jönnek, ha lassan és biztonságosan haladsz. Nem elhanyagolható tény, hogy akár más közlekedők miatt is csúnya balesetbe keveredhetsz. De mire is kell odafigyelni, ha gerincvédőt választunk?

Áttekintés

  • A gerincvédő típusa – Pántos és szíjas gerincvédők vagy pedig mellény kialakítású védők közül választhatunk. A második típus jobban illeszkedik a testhez, és közben hőrétegként is szolgál. Azonban még az első típus is elegendő védelmet nyújt, ha a megfelelő méretet és szabást választjuk.
  • A gerincvédő anyaga – A műanyag modellek nehezebbek, nem annyira kényelmesek, de jobb opció például éles peremekre való esések esetén. A modernebb, speciális habbal ellátott gerincvédők kis súlyukkal és nagy kényelemükkel nyűgöznek le. Védelem szempontjából ma már mindkét anyag összevethető egymással.
  • Nemek – A gerincvédők kialakítása figyelembe veszi a férfiak és nők közötti anatómiai különbségeket. A női gerincvédők általában szélesebbek a deréknál és keskenyebbek a vállaknál. Gyakran gyártanak azonban uniszex modelleket is. A gyermek gerincvédőket a kis síelők arányaihoz igazítják, és gyakran élénk színekben vagy motívumokkal készülnek.
  • Méret – A gerincvédők a ruházati méretezésnek megfelelően vannak jelölve, általában XS-től XXL-ig terjedő skálán. Gyerek gerincvédők esetében a testmagasságot centiméterben adják meg. A gerincvédőnek a nyakcsigolyától a farokcsont tetejéig kell nyúlnia, és követnie kell a gerinc vonalát. A test és a védő között nem lehet szabad hely.
  • Hőszabályozás – A hát területén a gerincvédő viselete rosszabb hőszabályozást eredményez. Ezért válasszunk olyan terméket, amely jól kidolgozott ventilációs rendszerrel rendelkezik. A gerincvédő alján található technikai anyagok segítenek elvezetni a testtől az izzadságot.

 Szeretnél pár tanácsot a snowboard kiválasztásához? Olvasd el útmutatónkat.

A gerincvédő típusa

A gerincvédők két alapvető kivitelben készülnek.

  • Gerincvédő pántokkal és szíjakkal – Külön védőruha, amelyet vállpántok és derékpántok segítségével rögzíthetsz a testedhez. A vállpántok néha mellkaspánttal is kiegészülnek. A pántok és az öv helyes beállítása nagyban meghatározza a védőeszköz funkcionalitását.

  • Gerincvédő mellénnyel – Egy mellénybe épített védőfelszerelés, amelyet ugyanúgy fel lehet venni, mint egy normál mellényt. Tökéletesen illeszkedik a testhez és a helyén marad. Emellett egy ruházati rétegként is szolgál.

Nem lehet egyértelműen megmondani, hogy melyik típus a jobb. Mindkét típus megfelelő használat esetén elegendő védelmet nyújt. A pántok állíthatósága előny és hátrány is lehet. Egyrészt a beállítható gerincvédő könnyebben méretre igazítható testsúly vagy egy alsó réteg változása következtében, ugyanakkor fennáll a veszélye annak, hogy nem rögzíted jól, és eséskor nem áll ideális pozícióban.

 

Általában biztonságosabbnak tartják a mellény típusút, mert jobban illeszkedik a testhez. Egyeseknek azonban nem biztos, hogy tetszik, hogy ez egy további hőréteg. Ezeken a típusokon kívül alternatív megoldásokkal is találkozhatsz. Például vannak hátizsákok integrált gerincvelővel. Bármennyire is praktikusak ezek a termékek, védelem szempontjából általában nem érnek fel a klasszikus gerincvédőkkel. A sok ruharéteg miatt nem illeszkednek olyan jól a testhez, és gyakran nem fedik a hát alsó részét. A dzseki és a kivehető gerincvédő kombinálása is hasonló hátrányokkal jár.

A gerincvédő anyaga

A gerincvédők szerkezete két fő anyagból állhat – műanyagból és speciális habból készülhetnek. A felhasznált anyagoktól függően néha kemény (műanyag) és puha (hab) gerincvédőkre való felosztással találkozhatunk.

 

  • Műanyag – A védőréteg egy kisebb (de összefüggő) szegmensekre osztott műanyag héjból áll. Ezzel a megoldással a törzs hajlításakor vagy forgatásakor nincs semmilyen mozgáskorlátozás. A műanyag osztottsága a testhez való jobb alkalmazkodást biztosítja. A műanyag borítás vizuálisan egy teknőspáncélra hasonlít. A műanyag alatt egy puha nedvszívó réteg van, amely csillapítja a beütés energiáját és fokozza a felhasználó kényelmét. Összességében azonban ezek a típusok kevésbé mondhatók kényelmesnek. A hab(szivacs) védőkhöz képest nehezebbek, de gyakran megfizethetőbbek. Elsőként ezek a műanyag gerincvédők jelentek meg a piacon, és még mindig gyakori használatban vannak. Bizonyos esetekben még jobb választásnak is bizonyul, mint a modernebb habszivacsból készültek. Például jobb védelmet nyújt éles szélekre és kiálló részekre történő eséseknél (élek a snowparkban, sziklák nyílt terepen való csúszáskor, stb.).
  • Hab –  A műanyag gerincvédők fő hátrányait a modern anyagok, nevezetesen a speciális habok kiküszöbölték. Ezek első látásra puhák és képlékenyek, de ütésre azonnal megkeményednek. Nem kell aggódni a védelem szintje miatt – ezek a gerincvédő típusok ugyanolyan szabványok szerint vannak tanúsítva, mint a kemény gerincvédők. A habból készült modellek könnyűek és nagyon kényelmesek. Tökéletesen alkalmazkodnak a test alakjához, és menet közben alig észrevehető. Az utóbbi években joggal örvendenek egyre nagyobb népszerűségnek.

Nemek

Férfi, női és gyermek gerincvédőkkel is találkozhatunk. Az eltérések nem csupán a méretben vannak, a gerincvédő alakja is eltérő, azaz figyelembe veszi a férfiak és a nők közötti anatómiai különbségeket.

 

A női modellek mellkaspántja például úgy állítható, hogy kényelmesen lehessen rögzíteni a mellkason. Egyes női gerincvédők keskenyebbek a vállaknál és szélesebbek a csípőnél. Mindezek mellett mindkét nem számára készülnek uniszex modellek is. A további különbségek a dizájnjukkal állnak összefüggésben. A férfi és uniszex gerincvédők esetében a fekete, szürke vagy más semleges színek dominálnak, a női és a gyermek gerincvédők gyakran színesebb árnyalatokkal vagy játékos motívumokkal rendelkeznek.

Méret

A megfelelő méret kiválasztása a kiválasztási folyamat lényeges eleme. A ruházathoz hasonlóan a gerincvédők méreteit is betűkkel jelölik, jellemzően XS-től XXL-ig. Gyerek gerincvédők esetében a betűjelzés helyett a testmagasságot adják meg centiméterben. Bár a méretet megbecsülhetjük a normál ruhaméret vagy magasság alapján, mindenképpen javasoljuk, hogy személyesen próbáld fel a gerincvédőt. A gerincvédők jelentősen eltérnek formájukban vagy szabásukban – ha a méret ugyanaz, de a modell más, az teljesen másképp passzolhat.

 

Hogyan próbáljuk fel a gerincvédőt

A gerincvédőnek a nyakcsigolyától a farokcsont tetejéig kell nyúlnia. A lehető legjobban követnie kell a gerinc vonalát. A test és a gerincvédő között nem szabad üres helynek lennie. A gerincvédő nem nyúlhat a vállvonal fölé, ugyanakkor sehol sem nyomhatja vagy korlátozhatja a mozgást.

 

A gerincvédőt a fehérnemű alsó rétegén kell viselni, tehát mindig próbáljuk fel. Rögzítsük a gerincvédőt, hogy ne mozogjon a test körül. A nem megfelelő méret nem megfelelő védelmet jelent. A gerincvédő, illetve annak kiálló részeinek az elmozdulása hátrafelé esés esetén nyak- vagy nyaki gerincsérüléseket okozhat.

Hőszabályozás

Számítsunk arra, hogy a gerincvédő rontja a hát hőszabályozását. A fokozott biztonság azonban határozottan fontosabb a lesiklás során. A hőszabályozás kérdését ezenkívül nagymértékben befolyásolja a gerincvédő megfelelő megválasztása. A legtöbb valamilyen szellőzőrendszerrel rendelkezik. A gyakorlatban ezek különböző lyukak vagy méhsejt alakú rácsok. Minél összetettebb a szellőzőrendszer, természetesen annál jobb. A drágább modelleken üdvözlendő kiegészítő elem a technikai anyag, amik segítenek elvezetni az izzadságot a testtől. Ezek a részek a gerincvédő alján találhatók meg.

Karbantartás és tárolás

Egy gerincvédőt biztosan nem csak egy szezonra vásárolsz, de azt is szeretnéd, ha jónéhány évig kitartana. A megfelelő karbantartás és tárolás hozzájárul a gerincvédő hosszú élettartamához.

 

A karbantartás nem nehéz. A műanyag héj szükség esetén nedves ruhával megmosható. Néhány gerincvédőnek van egy kivehető belső része, amelyet ki lehet mosni. A gondozást tekintve ezek a modellek nyilvánvalóan jobbak. Csak arra ügyeljünk, hogy mindig a címkén feltüntetett utasításoknak megfelelően mossuk az anyagot.

 

A gerincvédőt száraz és sötét helyen kell tárolni. Ne tegyük ki feleslegesen napfénynek, és ne hagyjuk a hidegben – a fagyott műanyag részek különösen megrepedhetnek. Használat előtt mindig ellenőrizzük a gerincvédőt. A gerincvédő bármilyen sérülése hátrányosan befolyásolhatja a funkcionalitását. Ha ilyet tapasztalunk, új gerincvédőt kell vásárolni.